Τότεναμ-Ολυμπιακός 4-2: Πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο (vids)

Εξαιρετικός για ένα ημίχρονο, κατέρρευσε στο δεύτερο ο Ολυμπιακός. Μεγάλη ανατροπή για την Τότεναμ, που γύρισε ματς στο οποίο έχανε με 0-2 και πήρε τελικά νίκη-πρόκριση με 4-2!

Η εμφάνιση της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς ήταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος, ο ελληνικός σύλλογος εμφανίστηκε συγκεντρωμένος αμυντικά και επικίνδυνος επιθετικά. Πέτυχε δύο γκολ με τους Ελ Αραμπί και Σεμέδο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του σαρανταπενταλέπτου κράτησε τους παίκτες των Σπιρουνιών μακριά από την εστία του Σα. Ωστόσο, ένα τραγικό λάθος του Μεριά που έκανε «τσαφ», έδωσε την ευκαιρία στον Ντέλε Άλι να μειώσει με 1-2 στις καθυστερήσεις. Ο Ζοσέ Μουρίνιο είχε προχωρήσει σε αλλαγή τακτικής στο 29' (!) βγάζοντας τον Ντάιερ για να βάλει στη θέση του τον Έρικσεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοσή της. Οι Ερυθρόλευκοι υπέπεσαν σε πάρα πολλά λάθη στο ανασταλτικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να δεχτούν τέσσερα τέρματα και να φύγουν από το πανέμορφο Tottenham Hotspur Stadium χωρίς βαθμό. Κορυφαίος του ματς ο Χάρι Κέιν που πέτυχε δύο γκολ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα

89' Κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Σεμέδο έξω

85' Στη θέση του Ελ Αραμπί ο Γκερέρο για τον Ολυμπιακό

82' Στη θέση του Ντέλε Άλι ο Εντομπελέ για την Τότεναμ

Σκόρερ και πάλι ο Κέιν, αυτή τη φορά με κεφαλιά, πολύ κακή άμυνα από τον Ολυμπιακό

77' ΓΚΟΛ η Τότεναμ

75' Κίτρινη κάρτα στον Ποντένσε

75' Στη θέση του Μπουχαλάκη ο Βαλμπουενά για τον Ολυμπιακό

Πολύ ωραίο σουτ του Οριέ που βρέθηκε μόνος του στην περιοχή του Ολυμπιακού, 3-2 για τα Σπιρούνια

73' ΓΚΟΛ η Τότεναμ

Στο 0-5 η Μπάγερν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Τέσσερα γκολ έχει πετύχει ο Λεβαντόφσκι!

Ετοιμάζεται ο Βαλμπουενά

70' Καλή εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν, λίγο άουτ

68' Φάουλ του Μπουχαλάκη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, πήρε και κάρτα ο Έλληνας μέσος

62' Κάρτα στον Αλντερβάιρελντ

61' Αλλαγή: Μέσα ο Σισοκό, έξω ο Μόουρα

58' Τρελός ρυθμός στο ματς με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω!

53' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό από σέντρα του Τσιμίκα, με τον Ελ Αραμπί και τον ποντένσε να μπερδεύονται μεταξύ τους και τη φάση να χάνεται

Έντονα παράπονα από τον πάγκο του Ολυμπιακού που θεωρούν ότι υπήρξε φάουλ πριν ξεκινήσει η φάση του γκολ για τους Λονδρέζους

Σκόρερ ο Κέιν από ασίστ του Μόουρα

50' ΓΚΟΛ η Τότεναμ

48' Φάση για την Τότεναμ, η κεφαλιά του Σάντσες περνάει άουτ

46' Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Φανταστική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και κατάφερε να κρατήσει σε γενικές γραμμές την αντίπαλό του μακριά από την εστία του Σα. Ωστόσο, ένα τραγικό λάθος του Μεριά στις καθυστερήσεις του πρώτου σαρανταπενταλέπτου χάρισε το γκολ στην Τότεναμ για το 1-2 του πρώτου μέρους.

45+2' Τέλος ημιχρόνου

Δώρο του Μεριά στους Λονδρέζους, έκανε "τσαφ" και ο Ντέλε Άλι σκόραρε από κοντά.

45+1' ΓΚΟΛ η Τότεναμ

60-40% η κατοχή της μπάλας, 2-5 οι ευκαιρίες

41' Καλή εκτέλεση φάουλ του Κέιν αλλά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα

39' Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε δικαίως για ανύπαρκτο φάουλ που σφύριξε ο διαιτητής σε μαρκάρισμά του πάνω στον Σον

Αμύνεται σωστά η ομάδα του Μαρτίνς

32΄Σουτ του Μεριά από πολύ μακριά, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

29' Αλλαγή: Έξω ο Ντάιερ, μέσα ο Έρικσεν

Ετοιμάζει ήδη αλλαγή ο Μουρίνιο, χωρίς να υπάρχει τραυματισμός!

27' Συνεχίζει ο Σεμέδο

25' Τραυματίστηκε ο Σεμέδο, προθερμαίνεται ο Αβραάμ Παπαδόπουλος

Έξαλλα πανηγύρια στον πάγκο των φιλοξενούμενων!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σεμέδο κάνει από κοντά το 0-2!

19' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός!

13' Απόκρουση του Σα σε κεφαλιά του Σον από εκτέλεση φάουλ του Γουίνκς

11' Η Τότεναμ έχει πάρει την κατοχή της μπάλας και πιέζει, ο Ολυμπιακός προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις

ΦΟΒΕΡΟ μακρινό σουτ του Ελ Αραμπί και 0-1 οι Ερυθρόλευκοι!

6' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός!

Περίπου 6.000 φίλοι του Ολυμπιακού στις κερκίδες

3' Πολύ καλό μακρινό σουτ του Μασούρα, αποκρούει ο Γκατσανίγκα