Χορταστικό 2-2 στο Μεστάγια, ζωντανή για πρόκριση η Ζενίτ!

Τσέλσι και Βαλένθια ήρθαν ισόπαλες με  2-2 στο Μεστάγια σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Το ματς είχε... άγρια ομορφιά από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε λήξει 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο τρομερές χαμένες ευκαιρίες με τον Μάξι Γκόμες για να ανοίξουν το σκορ, ο Τάμι Έιμπραχαμ είδε τον Σίλεσεν να πραγματοποιεί μια απίστευτη απόκρουση στερώντας του... τον πανηγυρισμό και τελικά ο Κόβατσιτς... "απάντησε" αμέσως στο τέρμα του Σολέρ, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι!

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πέτυχαν επίσης από ένα γκολ, με τον Κέπα να αποκρούει πέναλτι του Παρέχο και τους γηπεδούχους να χάνουν απίστευτη ευκαιρία προ κενής εστίας στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στους 8 βαθμούς και οι δύο ομάδες, μία αγωνιστική πριν το τέλος της φάσης των ομίλων.

Εξάλλου, η Ζενίτ με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε με 2-0 της Λυών στην έδρα της και μπήκε στο... κόλπο για την πρόκριση στους «16».

Στην «Gazprom Arena», η ομάδα του Σεργκέι Σεμάκ άνοιξε το σκορ (42') με κεφαλιά του Τζιούμπα, από ωραία σέντρα του Σάντος, για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λυών ανέβασε την απόδοσή της και είχε τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες. Σε δύο περιπτώσεις όμως, Τουσάρτ (47') και Ντεμπελέ (57'), ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση της Λυών και με σκόρερ του Οντόεφ στο 84ο λεπτό πήραν το πολύ σημαντικό τρίποντο και προσπέρασαν την σημερινή τους αντίπαλο στη βαθμολογία του ομίλου.