Πρώτη η Μπαρτσελόνα, ζωντανή η Ίντερ,"έμπλεξε" η Λίβερπουλ!

Η Νάπολι πήρε 1-1 από την Λίβερπουλ στο Άνφιλντ και αν με νίκη κόντρα στη Γκενκ στην τελευταία αγωνιστική προκρίνεται!

Από την πλευρά τους οι Κόκκινοι θα κληθούν να πάρουν βαθμό στην Αυστρία ώστε να περάσουν στην επόμενη φάση, καθώς η Σάλτσμπουργκ διέλυσε με 1-4 τη Γκενκ και είναι ακόμα στο κυνήγι της πρόκρισης (10 βαθμούς η Λίβερπουλ, 9 η Νάπολι, 7 η Σάλτσμπουργκ)!

Ο Άγιαξ πέρασε εύκολα από την έδρα της Λιλ με 2-0 και πλέον είναι στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου. Η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ζιγιέχ, ενώ "κλείδωσε" τη νίκη στο 59', με τον Μαροκινό να γυρίζει στον Πρόμες που έκανε το 0-2. Ο Αίαντας είναι στην πρώτη θέση του ομίλου μς 10 βαθμούς κι ακολουθούν Βαλένθια και Τσέλσι που έχουν από 8 και μάχονται για το δεύτερο εισιτήριο.

Με τον Λιονέλ Μέσι σε μεγάλα κέφια, η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα 3-1 τη Ντόρτμουντ στο «Καμπ Νου» και προκρίθηκε στους «16» ως πρώτη του γκρουπ. Η Ίντερ απέδρασε από την Πράγα με 1-3 επί της Σλάβια και ξαναμπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Ακυρώθηκαν 2 γκολ του Λουκάκου, ο Βέλγος πέτυχε κι άλλο ένα που μέτρησε!

Η Λειψία "πάγωσε" τη Μπενφίκα στο τέλος του αγώνα καθώς ισοφάρισε σε 2-2 με δύο γκολ του Φόρσμπεργκ στις καθυστερήσεις! Έτσι, είναι στην πρώτη θέση του ομίλου της, με την Μπενφίκα να μένει στην τέταρτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Γκενκ – Σάλτσμπουργκ 1-3 (85' Σαματά - 43' Ντάκα, 45' Μιναμίνο, 69' Χι-Τσαν, 87' Χάαλαντ)

Λίβερπουλ – Νάπολι 1-1 (65' Λόβρεν - 21' Μέρτενς)

Μπαρτσελόνα – Ντόρτμουντ 3-1 (29' Λουίς Σουάρες, 33' Μέσι, 67' Γκριεζμάν - 77' Σάντσο)

Σλάβια Πράγας – Ίντερ 1-3 (37' Σούτσεκ - 19', 88' Λαουτάρο Μαρτίνες, 81'' Λουκάκου)

Λειψία – Μπενφίκα 2-2 (90', 90+5' Φόρσμπεργκ - 20' Πίτσι, 59' Βινίσιους)

Λιλ – Άγιαξ 0-2 (2' Ζιγιέχ, 59' Προμς)