Στο Γιουρόπα με Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός! (vids)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε έστω και στο 87’ να επικρατήσει με 1-0 του Ερυθρού Αστέρα και να πάρει την πρόκριση για τη δεύτερη σημαντικότερη ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει (είχε 13 τελικές μόνο στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στάθηκε και τυχερή όταν ο Τομανέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι στο 42’. Στο 87ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί ανέλαβε να εκτελέσει από την άσπρη βούλα και ήταν εύστοχος, δίνοντας σημαντική νίκη-πρόκριση στην ομάδα του!

Άξιζε να κερδίσει ο Ολυμπιακός, ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στις κερκίδες από τους οπαδούς και των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (61' Γκερέρο), Ποντένσε, Μασούρας (70' Λοβέρα), Ελ Αραμπί (90' Μπενζιά).

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ, Ρόντιτς, Ίβανιτς (82' Ζάντερ), Ν. Πέτροβιτς, Μάριν, Βουκάνοβιτς (65' Μποάκιε), Γκαρσία, Τομανέ (58' Λα Πάρα)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα, πήρε τη νίκη και την πρόκριση ο Ολυμπιακός!

94' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Ποντένσε σούταρε, ο Μπόργιαν απέκρουσε

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

90' Στη θέση του Ελ Αραμπί ο Μπενζιά για τον Ολυμπιακό

Ο Ελ Αραμπί ευστοχεί στην εκτέλεση από την άσπρη βούλα και γράφει το 1-0

87' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός!

Ο Ζαρντέρ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, πήρε και κίτρινη κάρτα

86' Χέρι και πέναλτι για τους γηπεδούχους

82' Στη θέση του Ρόντιτς ο Ζάντερ για τον Ερυθρό Αστέρα

77' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, παραμένει το 0-0

71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, εκτός ο Μασούρας, μπαίνει ο Λοβέρα

70' Μεγάλη χαμένη φάση με σουτ του Ποντένσε να περνά ελάχιστα έξω

66' Νέο λάθος του Μεριά, ο Λα Πάρα σούταρε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σα

65' Αλλαγή οι Σέρβοι. Μέσα ο Μποάκιε αντί του Βουκάνοβιτς

64' Τρομερή ευκαιρία με χαμένο τετ α τετ του Ποντένσε. Κόρνερ η μπάλα από διώξιμο του Μπόργιαν

61' Στη θέση του Μαντί Καμαρά ο Γκερέρο για τον Ολυμπιακό

Τεράστια ευκαιρία! Σέντρα του Τσιμίκα από τ' αριστερά, πήρε την κεφαλιά ο Ελ Αραμπί με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι

59' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

59' Κίτρινη κάρτα στον Ρόντιτς για φάουλ στον Μασούρα

58' Πρώτη αλλαγή για τον Ερυθρό Αστέρα, εκτός αγώνα ο Τομανέ και μπαίνει ο Φαν Λα Πάρα

56' Ο Σα μπλοκάρει προσπάθεια του Μάριν μετά από λάθος του Μεριά

Πιέζουν οι γηπεδούχοι

54' Δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε, έδιωξε ο Μπόργιαν σε κόρνερ

50' Σουτ του Ποντένσε, άουτ

46' Σουτ του Γκιγιέρμε μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ

46' Έναρξη του δεύτερου μέρους

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Κίτρινη κάρτα στον Ποντένσε για φάουλ

42' Στο δοκάρι η εκτέλεση του Τομανέ!

ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ο Ερυθρός Αστέρας

41' Ο διαιτητής δίνει πέναλτι του Γκιγιέρμε στον Μάριν

37' Νέο σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ

34' Μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Μαρτίνς. Από καλή θέση ο Ελ Αραμπί παίρνει την κεφαλιά, ψηλά έξω η μπάλα

29' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για φάουλ

26' Μπουχαλάκης σε Καμαρά και σουτ έξω

23' Δύο μαζεμένες πολύ καλές φάσεις ο Ολυμπιακός με Ελ Αραμπί και Ποντένσε, χωρίς αποτέλεσμα πάντως

18' Ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά μετά το φάουλ του Μασούρα αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

Έχει ανεβάσει ρυθμό ο Ολυμπιακός και πιέζει τους Σέρβους

7' Σουτ του Μεριά που μπλοκάρεται

6' Απάντηση από τον Ολυμπιακό. Ωραία ενέργεια του Καμαρά, έκανε τη σέντρα για τον Μασούρα ο οποίος σούταρε άουτ

5' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς και είναι για τον Ερυθρό Αστέρα. Ατομική ενέργεια του Ματέο Γκαρσία, σουτ του Βουκάνοβιτς στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, άουτ η μπάλα

Αρκετά φάουλ από τους φιλοξενούμενους στον χώρο του κέντρου στα πρώτα λεπτά.

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση!

Εξαιρετικό το κλίμα πριν την έναρξη του ματς με τους οπαδούς των δύο ομάδων να σχηματίζουν κορεό από κοινού!