Το σεντόνι περνά από Λισαβόνα και Ουγγαρία

Γνωστοί έγιναν οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στα πλέι οφ του Champions League, στα οποία ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με την Μπενφίκα, ενώ η ΑΕΚ καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βίντι.

Την ευκαιρία να αγωνιστούν στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League θα έχουν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ οι οποίοι απέκλεισαν τις Σέλτικ και Σπαρτάκ Μόσχας αντίστοιχα. Μάλιστα, ήδη έχουν γίνει γνωστοί αντίπαλοί τους στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με την ΑΕΚ να έχει ως αντίπαλο την Βίντι, ενώ ο ΠΑΟΚ την Μπενφίκα των Οδυσσέα Βλαχοδήμου και Ανδρέα Σάμαρη.

Η Μάλμε πήγε στην έδρα της Βίντι με την... πλάτη στον τοίχο μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Σουηδία. Στο πρώτο μέρος οι Σουηδοί είχαν την κατοχή αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα της Βιντεότον με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η Ουγγρική ομάδα είχε μεγάλη ευκαιρία να... κλειδώσει την πρόκριση όταν κέρδισε πέναλτι στο 67' όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Γιόχαν Νταλίν ανέτρεψε τον επιθετικό της Βιντεότον μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι, ο Λάζοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Νταλίν απέκρουσε. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Βίντι «τσέκαρε» το ραντεβού της με την ΑΕΚ.

«Κράτησε» η Μπενφίκα και πάει... Τούμπα

Στην Τουρκία, η Μπενφίκα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση είχε τις ευκαιρίες και έκλεισε στα καρέ της την Φενέρμπαχτσε και κατάφερε να προηγηθεί στο 28' με τον Ζέλσον Φερνάντες να με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Καστίγιο να νικάει τον Βολκάν Ντεμιρέλ και να κάνει το 1-0. Η Φενέρ απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 47' με τον Ποτούκ Αλπέρ με δυνατή κεφαλιά να κάνει το 1-1 το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο η δευτεραθλήτρια Τουρκίας προσπάθησε να βρει το ένα γκολ που θα την έβαζε στην διεκδίκηση της πρόκρισης, ωστόσο ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος δεν είδε την εστία του να παραβιάζεται ξανά και πλέον έχουμε κόντρα... αετών σε Θεσσαλονίκη και Λισαβόνα!

Από: sdna.gr