Νάπολι-Μπαρτσελόνα 1-1: Όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς (vids)

Η ομάδα του Γκατούζο προηγήθηκε, οι Καταλανοί ισοφάρισαν και το 1-1 δίνει προβάδισμα πρόκρισης στον ισπανικό σύλλογο αλλά και ελπίδες στους Ιταλούς!

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι Παρτενοπέι ήταν σε θέση άμυνας, συχνά με όλους τους παίκτες τους πίσω από τη μπάλα. Ωστόσο, όταν βρήκαν ευκαιρία για αντεπιθέσεις δημιούργησαν φάσεις, με τον Μέρτενς στο 30’ να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Μεγάλη φάση έχασε ο Μανωλάς, του οποίου το τελείωμα από κοντά πέρασε λίγο έξω.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο η Μπαρτσελόνα πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον Γκριεζμάν στο 59’. Στη συνέχεια προσπάθησε να φτάσει στην ανατροπή, χωρίς επιτυχία. Ο Βιδάλ αποβλήθηκε στο 89ο λεπτό κι άφησε τους Μπλαουγκράνα με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά. Το τελικό 1-1 στο Σαν Πάολο αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες ενόψει της ρεβάνς στο Καμπ Νου.