Λιόν - Γιουβέντους 1-0: Γαλλικό προβάδισμα, ιταλικοί μπελάδες

Η Γιουβέντους γνώρισε την ήττα (1-0) στη Λιόν από τη γαλλική ομάδα και καλείται να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς του Τορίνο για να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League. Ο Λικά Τουσάρ το γκολ των γκον, που είχαν και δοκάρι.

Η Λιόν υποδέχθηκε τη Γιουβέντους στην πρώτη μεταξύ των δυο ομάδων αναμέτρηση για τους 16 του Champions League και πήρε τη νίκη (1-0) και το προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά ενόψει της ρεβάνς στο Τορίνο (17/3, 22:00).

Ο προπονητής της Λιόν, Ρουντί Γκαρσιά, επέλεξε σχηματισμό 3-5-2 για να κλειδώσει τη Γιουβέντους, δίνοντας φανέλα βασικού στον Μπρούνο Γκιμαράες στο κέντρο τον γκον και στέλνοντας τον Τοκό Εκαμπί στο πλευρό του Μουσά Ντεμπελέ στην επίθεση της γαλλικής ομάδας.

Από την άλλη ο Μαουρίτσιο Σάρι προτίμησε τον Αντριάν Ραμπιό στο μπιανκονέρο κέντρο, ενώ επέλεξε τον Χουάν Κουαδράδο για την τριάδα κάτι που σήμαινε την παρουσία του Γκονσάλο Ιγκουαΐν στον πάγκο της Γηραιάς Κυρίας.

Το ματς ξεκίνησε με την ιταλική ομάδα να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί ν' απειλήσει τη γαλλική. Το έπραξε μόλις τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξή του. Ο Κριστιάνο είχε την μπάλα στο δεξί, τη έφερε στο αριστερό, έκανε τη λόμπα, ο Κουαδράδο βγήκε στο δεύτερο δοκάρι, τον πίεσε και ο Μαρσάλ με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κάνει την προβολή.

Οι στημένες φάσεις δεν έδωσαν κάτι στην ομάδα του Τορίνο και η Λιόν άρχισε να χτυπά καμπανάκια! Δεν τα άκουσαν όμως οι μπιανκονέρι. Στο 21ο λεπτό ο Τοκό Εκαμπί έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα όμως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίστηκε ο Βόιτσεχ Στσέσνι.

Στο 30ό λεπτό ο Ματάις ντε Λιχτ συγκρούστηκε με τον συμπαίκτη του, Αλέξ Σάντρο, το κεφάλι του Ολλανδού άνοιξε και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου για να λάβει τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου της ομάδας του.

Η Λιόν το εκμεταλλεύτηκε και στη φάση αυτή εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Χουσάμ Αουάρ μπήκε από αριστερά, πέρασε τον Ροδρίγο Μπεντανκούρ, έκανε τη σέντρα και ο Λικά Τουσάρ έστειλε με το αριστερό την μπάλα στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε ο Βόιτσεχ Στσέσνι.

Στο 41ο λεπτό ο Εκαμπί βγήκε από δεξιά μετά από λανθασμένο γύρισμα του Πιάνιτς, αλλά αστόχησε. Το ίδιο και ύστερα από τρία λεπτά (44'). Η Γιουβέντους ξύπνησε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Ο Αλέξ Σάντρο έκανε στο 69' τη σέντρα, ο Ντιμπάλα το σουτ με το αριστερό στην κίνηση και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία που υπερασπίζεται ο Λόπες.

Στο 84' ο  Ντιμπάλα βγήκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Ιγκουαΐν δεν μπόρεσε στο πρώτο δοκάρι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 90ό λεπτό ο Ντιμπάλα έπεσε στο έδαφος μετά από επαφή με τον Μπρούνο Γκιμαράες, ο Μανθάνο ζήτησε να συνεχιστεί το ματς καθώς έκρινε ότι αυτό δεν επηρέασε την πτώση του Αργεντινού.

Πηγή: Sport24.gr