Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε μόλις στο 13’ χάρη σε ένα υπέροχο γκολ (έχοντας και την παρακαταθήκη του 1-1 του πρώτου αγώνα), ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη δουλειά, ηττήθηκε με 1-4 από την Μπενφίκα στην Τούμπα και αποχαιρέτησε τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ.

O Πρίγιοβιτς στο 13’ έδωσε προβάδισμα στον δικέφαλο με ένα υπέροχο σε δημιουργία γκολ, όμως μετά το 20λεπτο και μέσα σε λίγα μόνο λεπτά ήρθε η καταστροφή. Η Μπνεφίκα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ζαρντέλ στο 20’ και έξι λεπτά αργότερα εκμεταλλευόμενη το ολέθριο διπλό λάθος του Πασχαλάκη γύρισε το ματς με εύστοχο πέναλτι του Σάλβιο. Ο Πίτσι στο 39’ διεύρυνε το προβάδισμα των «αετών» και ο Σάλβιο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ξανά από τη βούλα του πέναλτι, μετά από επιπόλαιο μαρκάρισμα του Βαρέλα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ θα συνεχιστεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Θυμηθείτε πιο κάτω τη γραπτή περιγραφή της αναμέτρησης.

90+2' Τέλος αγώνα.

85' Kίτρινη κάρτα στον Σακόφ.

77' Αποβολή για τον ΠΑΟΚ, δεύτερη κίτρινη για τον Λέο Μάτος.

76' Ζίβκοβιτς αντί Πίτσι στη δεύτερη αλλαγή της Μπενφίκα. Tαυτόχρονα γίνεται και η τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ακπόμ να αντικαθιστά τον Ελ Καντουρί.

75' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.

63' Σεμέδο αντί Σάλβιο στην πρώτη αλλαγή της Μπενφίκα. Σακόφ αντί Κάνιας στην ταυτόχρονη αλλαγή του ΠΑΟΚ, δεύτερη για τους γηπεδούχους.

61' Καλό εκτός περιοχής σουτ του Μαουρίσιο, απέκρουσε ο Βλαχοδήμος.

*Δείτε εδώ τον τρόπο με τον οποίο η Μπενφίκα έφτασε σε τέταρτο γκολ.

51' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Πρίγιοβιτς!

49' Γκολ για την Μπενφίκα. Ο Σάλβιο είναι και πάλι εύστοχος από την άσπρη βούλα και ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

49' Πέναλτι για την Μπενφίκα. Ο Βαρέλα κράτησε τον Ζαρντέλ και ο διαιτητής έδειξε τη βούλα και κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΟΚ.

46' Άρχισε το β' μέρος με μια αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα μπαίνει στη θέση του Λιμνιού.

*Δείτε εδώ το τρίτο γκολ της Μπενφίκα.

45+2' Τέλος ημιχρόνου.

39' Γκολ για την Μπενφίκα. Ο Πίτσι με πλασέ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή και ακριβώς απέναντι από την εστία του Πασχαλάκη κάνει το 1-3.

36' Σουτ του Σεφέροβιτς, απέκρουσε δύσκολα ο Πασχαλάκης.

35' Μια ανάσα από την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εξαιρετικά την κεφαλιά του Μάτος.

34' Κίτρινη κάρτα στον Ζαρντέλ, δεύτερη για τους φιλοξενούμενους.

*Δείτε εδώ τα δύο γκολ της Μπενφίκα.

26' Γκολ για την Μπενφίκα. Ο Σάλβιο εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-2.

24' Πέναλτι για την Μπενφίκα μετά από τεράστιο διπλό λάθος του Πασχαλάκη, που αρχικά έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Σέρβι.

*Δείτε εδώ το πανέμορφο γκολ του ΠΑΟΚ.

20' Γκολ για την Μπενφίκα. Εξαιρετική κεφαλιά από τον Ζαρντέλ μετά από εκτέλεση κόρνερ και οι Πορτογάλοι ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

13' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική κομπίνα από τους γηπεδούχους μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σέρβος βρέθηκε μόνος του στην καρδιά της μικρής περιοχής και έσπρωξε την μπάλα στο κενό τέρμα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του!

8' Κάρτα στον Μάτος, πρώτη για παίκτη του ΠΑΟΚ και δεύτερη στο ματς.

5' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, η πρώτη στο παιχνίδι, όμως το σουτ του Πέλκα κόντραρε σε αντίπαλο και έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

1' Κίτρινη κάρτα, η πρώτη στο παιχνίδι μετά από μόλις λίγα δευτερόλεπτα. Την είδε ο Αντρέ Αλμέιδα.

1' Άρχισε το παιχνίδι.

Εντεκάδες

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Πέλκας, Κρέσπο, Λιμνιός, Βιεϊρίνια, Κάνιας.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Φέισα, Ντίας, Σέρβι, Σεφέροβιτς, Σάλβιο, Πίτσι, Ζαρντέλ, Αλμέιδα, Φερνάντες.