Τριάρα στη Ρόμα η Ρεάλ

H Ρεάλ Μαδρίτης «καθάρισε» με γκολάρες τη Ρόμα (3-0), ενώ η ΤΣΣΚΑ έκλεψε το βαθμό στην έδρα της Πλζεν στο 93΄ (2-2). Το πρώτο ματς της Ρεάλ στο Champions League χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτό απέναντι στη Ρόμα, με τη Βασίλισσα να παίρνει τη νίκη με 3-0 επί της ομάδας του Κώστα Μανωλά ο οποίος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.

Η Ρόμα άντεξε για 44 λεπτά, μέχρι να έρθει η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ίσκο για να ανοίξει το σκορ και να στείλει τους Μαδριλένους με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Η Ρεάλ ήταν ανώτερη και άξιζε και δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 58΄. Ο Μόντριτς έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Μπέιλ και ο Ουαλός που άφησε πίσω του τον Μανωλά έγραψε το 2-0

Το τελικό 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις με το απίθανο γκολ του Μαριάνο, ο οποίος άδειασε τον Μανωλά και με άπιαστο σουτ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή.

Την ίδια ώρα στην Τσεχία γινόταν τρομερό ματς μεταξύ της Πλζεν και της ΤΣΣΚΑ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος οι Ρώσοι κατάφεραν να κλέψουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Σαλόφ στο 49΄ μείωσε σε 2-1, ενώ στο 93΄ ο Βλάσιτς με πέναλτι έκανε το τελικό 2-2.