Μιλησε ένας... ιπτάμενος Ολλανδός στο παρά πέντε!

Ένας ιπτάμενος Ολλανδός, όνομα και πράγμα, ο Ντάμφρις, πέντε λεπτά πριν την εκπνοή του 90λέπτου, καθόρισε τη νικήτρια στην αναμέτρηση στη «Γιόχαν Κρόιφ» Αρένα. Κι αυτή ήταν η εθνική του ομάδα, η οποία επικράτησε με 3-2 επί της Ουκρανίας, για τον 3 όμιλο του Euro 2020.

Ο Ντάμφρις νίκησε στον αέρα την άμυνα των φιλοξενούμενων και σημείωσε το νικητήριο γκολ, διαγράφοντας παράλληλα την τεράστια ουκρανική προσπάθεια για ανατροπή, καθώς είχαν καταφέρει να μετατρέψουν το 2-0 των Ολλανδών, σε 2-2.

Το συναρπαστικό φινάλε και η ολλανδική νίκη (vid)

Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Οι οράνιε πήραν γερό προβάδισμα με τους Βαϊνάλντουμ (52') και Βέγκχορστ (58'), για να αντιδράσουν οι παίκτες του Σεφτσένκο απαντώντας με τα τέρματα των Γιαρμολένκο (75') και Γιάρεμτσουκ (79'). Η προδιαγραφόμενη έκπληξη ακυρώθηκε από τον Ντάμφρις...

Οι κυριότερες στιγμές της αναμέτρησης:

85' ΓΚΟΛ 3-2! Σέντρα του Άκε, ο Ντάμφρις νίκησε στον αέρα τον Ζιντσένκο και με κεφαλιά σκόραρε.

79' ΓΚΟΛ 2-2! Ο Γιάρεμτσουκ με κεφαλιά, μετά από φάουλ, ισοφάρισε.

75' ΓΚΟΛ 2-1! Εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Γιαρμολένκο και η μπάλα στα δίχτυα.

72' Σουτ του Γιάρεμτσουκ, μπλόκαρε ο Στεκέλενμπουργκ.

58' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Βέγκχορστ με σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε.

55' Σουτ του Βέγκορστ από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε ο Μπούστσαν.

52' ΓΚΟΛ 1-0! Μετά από γύρισμα του Ντάμφρις, ο Μπούστσαν έδιωξε και ο Βαϊνάλντουμ με σουτ στην κίνηση σκόραρε.

45' Τακουνάκι του Γιάρεμτσουκ προς τον Γιαρμολένκο, έδιωξε ο Στεκέλενμπουργκ.

40' Μόνος ο Ντάμφρις στη μικρή περιοχή, δεν βρήκε εστία με την κεφαλιά του.

39' Βολέ του Βαϊνάλντουμ, έδιωξε με υπερένταση ο Μπούστσαν.

30' Σουτ του Γιαρμολένκο, μπλόκαρε ο Στεκέλενμπουργκ.

27' Ο Βέγκορστ προσπάθησε να περάσει τον Μπούστσαν, αλλά ο τελευταίος τον πρόλαβε.

15' Σουτ του Γιάρεμτσουκ, μάζεψε ο Στεκέλενμπουργκ.

7' Σουτ του Βαϊνάλντουμ έφυγε άουτ.

6' Μόνος στην περιοχή ο Ντάμφρις, νικήθηκε όμως από τον Μπούστσαν.

2' Σουτ του Ντεπάι αποκρούστηκε από τον Ουκρανό κίπερ.

Έναρξη...

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Βαϊνάλντουμ, 58' Βέγκχορστ, 85' Ντάμφρις / 75' Γιαρμολένκο, 79' Γιάρεμτσουκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίντορτσουκ

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμπουργκ, Μπλιντ (64' Άκε), Ντε Φρέι, Τιμπέρ (88' Φέλτμαν), Φαν Άανχολτ (64' Βίνταλ), Ντάμφρις, Ντε Ρουν, Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Βέγκχορστ (88' Ντε Γιονγκ), Ντεπάι.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Ζαμπάρνι, Ματβιγιένκο, Μικολένκο, Καραβάεβ, Ζιντσένκο, Σίντορτσουκ, Μαλινόβσκι, Γιαρμολένκο, Ζούμπκοφ (13' Μάρλος) (64' Σαπαρένκο), Γιάρεμτσουκ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία).