Η ψυχωμένη Σλοβακία τιμώρησε την Πολωνία

Με τον καλύτερο τρόπο συστήθηκε η Σλοβακία στο φίλαθλο κοινό του Euro 2020 καθώς νίκησε την Πολωνία με 2-1, κατόπιν ατσάλινης παρουσίας, στη σημερινή αναμέτρηση της Αγίας Πετρούπολης, κάνοντας ποδαρικό στον 5 όμιλο.

Τις προθέσεις τους τις έδειξαν από νωρίς αφού προηγήθηκαν στο σκορ στο 18’ με σουτ του Μακ, που καταγράφηκε ως αυτογκόλ του Στσέσνι. Οι Πολωνοί αιφνιδίασαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς ισοφάρισαν στο 46’ με τον Λινέτι.

Οι Σλοβάκοι δεν το έβαλαν κάτω, πίστεψαν στην επικράτησή τους και στο 69’ σημείωσαν το νικητήριο τέρμα τους με τον Σκρίνιαρ. Εφτά λεπτά προηγουμένως, οι Πολωνοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κριχόβιακ.

Οι κυριότερες στιγμές του αγώνα:

90' Σουτ του Μπεντναρέκ εντός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι, άουτ.

69' Ο Σκρίνιαρ με σουτ από την περιοχή σκόραρε για τους Σλοβάκους.

62' Αποβολή του Κριχόβιακ με δεύτερη κίτρινη, για φάουλ στον Χρόμαντα.βα

51' Σουτ στην κίνηση από τον Λινέτι, μάζεψε ο Ντουμπράβκα.

46' ΓΚΟΛ 1-1! Γύρισμα από τον Ρίμπους από αριστερά,πλασέ του Λινέτι και η μπάλα στα δίχτυα.

35' Μακρινό σουτ του Ζιελίνσκι, εκτός στόχου.

34' Σουτ του Κριχόβιακ εκτός περιοχής έφυγε άουτ.

27' Μακρινό σουτ από τον Κούτσκα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

18' ΓΚΟΛ 0-1! Τρομερή ατομική ενέργεια και σουτ από τον Μακ που σκοράρει, όμως το γκολ ανακοινώνεται ως αυτογκόλ λόγω κόντρας στον Στσένι και αλλαγής πορείας της μπάλας.

14' Γυριστό σουτ από τον Ντούντα, η μπάλα ξυστά από το κάθετο δοκάρι και άουτ.