Σεφτέ στις νίκες για Ουκρανία με χαμένα πέναλτι

Η Ουκρανία ζορίστηκε, αλλά κέρδισε με 2-1 και έστειλε σπίτι τους τα Σκόπια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Euro 2020. Δυο χαμένα πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα.

Όπως και με την Αυστρία, τα Σκόπια παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικά, έβαλαν δύσκολα στους Ουκρανούς, όμως εκείνοι χάρη σε γκολ των Γιαρμολένκο (29′) και Γιάρεμτσουκ (34′) πήραν τη νίκη. Το γκολ της μείωσης το πέτυχε ο Αλιόσκι (57′).

Έτσι, με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σεφτσένκο βρίσκεται στην τρίτη θέση με 3 βαθμούς και σε ισοβαθμία με Ολλανδία και Αυστρία, που παίζουν μεταξύ τους σήμερα στις 22:00, ενώ τα Σκόπια έμειναν στον… πάτο, δίχως βαθμούς.

Ο αγώνας

Έναρξη

8' Πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Μαλινόβσκι σούταρε στην κλειστή γωνία του Ντιμιτρίεβσκι κι αυτός έδιωξε!

11' Τρομερή παρέμβαση του Ριστόβσκι σε φάση που ο Γιάρεμτσουκ έφυγε μόνος προς την αντίπαλη εστία όμως προσπάθησε να κάνει πάσα κι όχι σουτ!

29' ΓΚΟΛ!  Ο Γιαρμολένκο σκοράρει και βάζει μπροστά την Ουκρανία!

34' ΓΚΟΛ! Ο Γιάρεμτσουκ έφυγε στον κενό χώρο και με πλασέ γράφει το 2-0

Τέλος ημιχρόνου 2-0

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

47' Πολύ καλή επέμβαση του Μπουσχάν σε προσπάθεια του Αντέμι!

54' Ο Τραϊκόφσκι σημάδεψε το δοκάρι

55' ΓΚΟΛ! Ο Μπούστσαν απέκρουσε το πέναλτι, ο Αλιόσκι στην επαναφορά ξανασούταρε με δύναμη και μείωσε σε 2-1.

65΄ Τρομερή επέμβαση ο Ντιμιτρίεβσκι σε γυριστό του Μαλινόβσκι!

67' Δύσκολη απόκρουση του Μπούστσαν σε μακρινό σουτ που πήρε φάλτσα και έσκασε κοντά του

74' Τεράστια ευκαιρία του Τσιγκάνκοφ, άουτ η μπάλα!

84' Ο Ντιμιτρίεφσκι αποκρούει το πέναλτι και κρατάει τα Σκόπια στο κόλπο

90+' Kαλό το διαγωνιο του Τραικόφσκι η μπάλα έξω.