Μπήκε ο Ντε Μπρόινε και υπέγραψε την ολική ανατροπή!

Άμα πέρασε το Βέλγιο, από αυτή τη Δανία και χωρίς να λάμψει με την απόδοσή του, τότε μπορεί να διεκδικήσει το Euro 2020 με καλές πιθανότητες. Η ομάδα του Μαρτίνεθ «δραπέτευσε» από την Κοπεγχάγη νικώντας 2-1, κατόπιν ολικής ανατροπής στο δεύτερο ημίχρονο και καπάρωσε θέση στους «16».

Οι ψυχωμένοι και πολύ αποφασιστικοί γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Βέλγους, σκοράροντας στο 2’ με τον Πόουλσεν και απειλώντας για δεύτερο τέρμα, σε ένα πρώτο 45 υπεροχής τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε στον αγώνα ο Ντε Μπρόινε και κατάφερε: να τροφοδοτήσει τον Τοργκάν Αζάρ (55’) ο οποίος ισοφάρισε, σημειώνοντας ο ίδιος το νικητήριο γκολ για τη χώρα του (70΄), μετά από πάσα από τον Έντεν Αζάρ.

Τρία λεπτά πριν από 90λεπτο, η Δανία άγγιξε το 2-2 αλλά δεν τα κατάφερε καθώς η κεφαλιά του Μπρέθγουεϊτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ανατριχίλα στο 10' της αναμέτρησης στο «Πάρκεν»

Οι κυριότερες στιγμές της αναμέτρησης:

87' Ο Μπρέθγουεϊτ κεφαλιά μέσα στην περιοχή, από σέντρα του Όλσεν, στο οριζόντιο δοκάρι.

70' ΓΚΟΛ 1-2: Σκόρερ ο Ντε Μπρόινε με σουτ στη γωνία.

69' Σουτ του Μέλε, μπλόκαρε ο Κουρτουά.

55' ΓΚΟΛ 1-1: Σκόρερ ο Τοργκάν Αζάρ με σουτ, μετά από πάσα του Ντε Μπρόινε.

44' Εκτέλεση φάουλ από τον Καρασκό, άουτ.

34' Ωραία ενέργεια και σουτ του Ντάμσγκαρντ δίπλα από το κάθετο δοκάρι, άουτ.

26' Μακρινό σουτ του Βας, άουτ.

10' Διακοπή στον αγώνα για ένα λεπτό και μαζικό χειροκρότημα από όλους, παίκτες και οπαδούς, για τον Έρικσεν.

6' Κεφαλιά του Μέλε, μάζεψε ο Κουρτουά.

5' Ο Κουρτουά έδιωξε σωτήρια προ του Μέλε.

2' ΓΚΟΛ 1-0! Σκόρερ ο Πόουλσεν, με ιδανικό τελείωμα με σουτ εντός περιοχής.