Euro2020: Πρώτη νίκη για Σουηδία και κορυφή

Την πρώτη της νίκη στον 5ο όμιλο μετά από δυο αγώνες πέτυχε η Σουηδία η οποία κέρδισε την Σλοβακία με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ στο 77ο λεπτό. Άρχισε βασικός και αγωνίστηκε για 85 λεπτά ο Χούμποτσαν της Ομόνοιας , αλλαγή στο 85ο λεπτό μπήκε ο Ντούρις.

Στους 4 βαθμούς σε δυο αγώνες ανέβηκαν οι Σουηδοί στους 3 έμειναν οι Σλοβάκοι σητν 2η θέση,. Στην 3η και 4η θέση Ισπανοί με 1 βαθμό και Πολωνοί με μηδέν βαθμούς και αγωνίζονατι αύριο.

Τέλος του αγώνα.

77' 1-0 η Σουηδία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ.

61' Κλασική για Σουηδία με τον  Όλσον να κάνει την κεφαλιά και τον Ντουμπράβκα να διώχνει δύσκολα την μπάλα.

Άρχισε το β' μέρος.

Τέλος πρώτου μέρους.

35' Πλασέ του Χάμσικ η μπάλα έξω.

20' Καλύτερη η Σουηδία, έχει την κατοχή, καλά αμυντικά η Σλοβακία.

Άρχισε ο αγώνας.

Σουηδία: Όλσεν – Λούστιγκ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον – Λάρσον, Όλσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ – Μπεργκ, Ισάκ.

Σλοβακία : Ντουμπράβκα – Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν – Κούτσκα, Χροσόβφσκι – Κοτσελνίκ, Χάμσικ, Μακ – Ντούντα.