Σε τροχιά πρόκρισης η Τσεχία, σε... κίνδυνο η Κροατία

Οι σκληροτράχηλοι Τσέχοι πήραν την ισοπαλία (1-1) από τους Κροάτες, που έχουν έναν μόλις βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές και κινδυνεύουν!

Με τον Πάτρικ Σικ να βρίσκει δίχτυα για τρίτη φορά στο φετινό Euro, η Τσεχία κράτησε στο 1-1 την Κροατία και ανέβηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου – αναμένεται φυσικά η αναμέτρηση της Αγγλίας με την Σκωτία στις 22:00.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει... μπελάδες στους Κροάτες, που με μόλις έναν βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές είναι στην τρίτη θέση του γκρουπ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητες. Οι Τσέχοι μπήκαν πιο δυνατά, με τον Σούτσεκ να έχει κεφαλιά άουτ στο 4’ και τον Γιάνκτο να είναι άστοχος στο σουτ που επιχείρησε στο 12’. Στο 18ο λεπτό ήταν η σειρά του Σικ να απειλήσει, την ώρα που οι Κροάτες είχαν σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία. Μόλις στο 23’ ήρθε η πρώτη τους επικίνδυνη στιγμή, με τον Βάτσλικ να μαζεύει το σουτ του Πέρισιτς.

Στο 33’, ο Λόβρεν χτύπησε με τον αγκώνα του τον Σικ σε εναέρια μονομαχία και ο Ντελ Θέρο Γκράντε έδειξε πέναλτι κατόπιν ελέγχου στο VAR, με τον Τσέχο φορ να ευστοχεί (37’) και να φτάνει τα τρία γκολ στον θεσμό! Οι τυπικά γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-1 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όμως ο Ρέμπιτς αστόχησε από κοντά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους Κροάτες να επιτίθενται πιο δυναμικά και να φτάσουν στην ισοφάριση μόλις στο 47’! Σκόρερ ο Πέρισιτς, που έπιασε ένα τρομερό σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Βάτσλικ.

Στο 53’ ο Σούτσεκ απείλησε με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή και στο 61’ η κεφαλιά του Σικ πέρασε άουτ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να δείχνουν πως συνήλθαν από το σοκ της γρήγορης ισοφάρισης. Ο Βλάσιτς απείλησε στο 72', ο Πέτκοβιτς έψαξε κι αυτός το γκολ στο 89', όμως δεν άλλαξε τίποτα και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλ. Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (62’ Βλάσιτς), Μπρέκαλο (46’ Ιβάνουσεκ), Ρέμπιτς (46’ Πέτκοβιτς).
ΤΣΕΧΙΑ (Γ. Σιλχάβι): Βάτσλικ, Κουφάλ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπορίλ, Σούτσεκ, Χόλες (63’ Κραλ), Μάζοπουστ (63’ Χλόζεκ), Νταρίντα (87’ Μπαράκ), Γιάνκτο (74’ Σέβτσικ), Σικ (74’ Κρμέντσικ).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα!
11' Το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει χωρίς αξιόλογη ευκαιρία, αλλά με την Τσεχία να έχει αφήσει καλύτερες εντυπώσεις
23' Εντός περιοχής σουτ του Πέρισιτς, αποκρούει ο Βάτσλικ
30' Οι Τσέχοι κρατούν περισσότερο και κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα, δίχως όμως να απειλεί
35' Πέναλτι για την Τσεχία! Κατόπιν παρέμβασης του VAR ο διαιτητής ντε Θέρο Γκράντε καταλογίζει παράβαση του Λόβρεν σε εναέρια μονομαχία με τον Σικ
35' Κίτρινη κάρτα στον Λόβρεν
37' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΤΣΕΧΙΑ!
Ο Σικ αξιοποιεί το πέναλτι και ανοίγεi το σκορ
39' Μόνος εντός περιοχής απέναντι στον Βάτσλικ ο Ρέμπιτς στέλνει την μπάλα άουτ -κορυφαία ευκαιρία για την Κροατία
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη δευτέρου μέρους
47' ΓΚΟΛ! 1-1 Η ΚΡΟΑΤΙΑ!
Ο Πέρισιτς μπαίνει στην περιοχή της Τσεχίας από αριστερά, αποφεύγει τον αντίπαλό του και με διαγώνιο σουτ νικά τον Βάτσλικ και ισοφαρίζει
50' Κίτρινη στον Μάζοπουστ
52' Σουτ του Σούτσεκ, δίπλα από την εστία
72' Εντός περιοχής σουτ του Βλάσιτς, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία
80' Ο Γκβάρντιολ έκανε το γύρισμα αλλά ο Βάτσλικ είπε εκ νέου «όχι»
82' Κίτρινη στον Μπόριλ
92' Κίτρινη στον Χλότσεκ