Ο Κέιν μίλησε στην παράταση και το... φέρνει σπίτι!

Το αγγλικό όνειρο ζει και βασιλεύει… Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2020 που θα διεξαχθεί στο σπίτι της, ρίχνοντας νοκ άουτ τη Δανία με 2-1 στην παράταση, σε έναν ημιτελικό για γερά νεύρα.

Ο «βασιλιάς» Κέιν σήκωσε την Αγγλία στους ώμους του, όχι μόνο επειδή ήταν ηγέτης αλλά και γιατί σημείωσε το γκολ που έδωσε στην πατρίδα του την ιστορική νίκη, στο 104’, με σουτ στην επαναφορά μετά από εκτέλεση πέναλτι που απέκρουσε ο Σμάιχελ.

Ο Δανός τερματοφύλακας έκανε αμέτρητες επεμβάσεις όμως δεν ήταν αρκετές για να κρατήσουν την ομάδα του ζωντανή, πέρα από την παράταση. Οι Δανοί είχαν προηγηθεί με φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Ντάμσγκααρντ (30’), για να ακολουθήσει το 1-1 με αυτογκόλ του Κιάερ (39’), που ήταν και το σκορ με τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Ο Κέιν μίλησε... στην παράταση και το φέρνει σπίτι, λοιπόν! Εκτός κι αν την προσεχή Κυριακή στο Γουέμπλεϊ, οι Ιταλοί το πάρουν στην πατρίδα τους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος, η Αγγλία στον τελικό!

120' προσπάθεια Στέρλινγκ, όμως ο Σμάιχελ απέκρουσε.

114' Έδιωξε ο Πίκφορντ απέναντι στον Μπρέιθγουεϊτ.

104' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Κέιν εκτέλεσε το πέναλτι, ο Σμάιχελ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κέιν με νέο σουτ σκόραρε.

102' Πέναλτι υπέρ των Άγγλων σε εύκολο πέσιμο του Στέρλινγκ. Ο VAR συμφωνεί με την απόφαση του Μακέλι.

98' Έδιωξε ο Σμάιχελ το σουτ του Γκρίλις.

94’ Νέα δύσκολη απόκρουση από τον Σμάιχελ σε σουτ του Κέιν.

Αρχίζει η παράταση...

Λήξη της κανονικής διάρκειας (1-1).

90+3' Σουτ του Φίλιπς εκτός στόχου.

88' Αποχώρησε τραυματίας ο Ντιλέινι.

83' Κεφαλιά του Στόουνς άουτ.

80' Μακρινό σουτ του Φίλιπς άστοχο.

79' Αποχώρησε τραυματίας ο Κρίστενσεν.

60' Επικίνδυνο γύρισμα του Σο στην περιοχή, κανείς στην πορεία της μπάλας.

59' Σούταρε ο Ντόλμπεργκ, μπλόκαρε ο Πίκφορντ.

55' Μεγάλη επέμβαση του Σμάιχελ σε κεφαλιά του Μαγκουάιρ.

52' Σουτ του Ντόλμπεργκ, έδιωξε ο Πίκφορντ, όμως στη συνέχεια ο Δανός υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

39' ΓΚΟΛ 1-1! Ταχύτατη επίθεση των Άγγλων, γύρισμα του Σάκα στην περιοχή, ο Κιάερ προσπάθησε να ανακόψει αλλά σημείωσε αυτογκόλ.

38' Μεγάλη απόκρουση του Σμάιχελ σε σουτ του Στέρλινγκ από πολύ κοντά.

30' ΓΚΟΛ 0-1! Φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Ντάμσγκααρντ, στα δίχτυα.

25' Σουτ του Ντάμσγκααρντ, μόλις άουτ η μπάλα.

15' Λάθος του Πίκφορντ που δεν το πλήρωσε.

9' Μπήκε απειλητικά στην περιοχή ο Ντάμσγκααρντ, όμως τον πρόλαβε ο Πίκφορντ.

6' Μπαλιά του Κέιν, δεν πρόλαβε ο Στέρλινγκ.