Προκριματικά Euro 2020: Η Τουρκία διέλυσε τη Γαλλία! - Αποτελέσματα

Η Τουρκία ήταν εντυπωσιακή, διέλυσε 2-0 τη Γαλλία και φουλάρει για τα τελικά του Euro 2020. Εύκολη νίκη Γερμανία!

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Δεύτερο εκτός έδρας ματς για τη Γερμανία και δύο νίκες, παρά το γεγονός ότι απουσίαζε ο προπονητής Γιόακιμ Λεβ λόγω... τραυματισμού. Μετά το 2-3 στο Αμστερνταμ, τα Πάντσερ έκαναν και το 0-2 στη Λευκορωσία, με αποτέλεσμα να πάνε στους 6 βαθμούς, πίσω από τη Β. Ιρλανδία που έχει 9 με ματς περισσότερο, έχοντας κερδίσει με ανατροπή την Εσθονία με 2-1. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Σανέ και ήλεγξαν την κατάσταση, κλειδώνοντας το τρίποντο στο 62', όταν ο Ρόις διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Αποφασισμένη να πάει στο Euro 2020 είναι η Τουρκία και αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και η Γαλλία, η οποία ηττήθηκε με 2-0! Οι Τούρκοι δε φοβήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την παγκόσμια πρωταθλήτρια και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα δύο γκολ: Το πρώτο στο 30' με τη δυνατή κεφαλιά του Αϊχάν, το δεύτερο με πλασέ του Ουντέρ στο 40'. Και με τους Τρικολόρ του Ντιντιέ Ντεσάμπ να μην καταφέρνουν ποτέ να αντιδράσουν, η Τουρκία πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, η οποία την αφήνει μόνη στην κορυφή του ομίλου με 9 βαθμούς (έμεινε στους 6 η Γαλλία).

Τουρκία – Γαλλία 2-0