Ισπανία-Ιταλία 1-0: Επίδειξη δύναμης από την «φούρια ρόχα» και πρόκριση στους «16»

Η εθνική Ισπανίας ήταν εκτυφλωτική απέναντι στην Ιταλία και παίζοντας ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου πήρε τη νίκη με 1-0 με αυτογκόλ του Καλαφιόρι, για να σφραγίσει δικαιότατα την παρουσία της στη νοκ-άουτ φάση του Euro 2024.

Αν η εθνική Ισπανίας ήταν χάρμα ειδέσθαι στην πρεμιέρα της στο Euro 2024 όπου και φιλοδώρησε με τρία γκολ την Κροατία, στο δεύτερο παιχνίδι της στα γήπεδα της Γερμανίας ήταν ομάδα-όνειρο.

Αποδίδοντας επιθετικό και θεαματικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα, η "φούρια ρόχα" περιόρισε σε παθητικό ρόλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, και πήρε μία δίκαιη νίκη με 1-0 για να σφραγίσει με μεγαλοπρέπεια την παρουσία της στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης.

Οι Ίβηρες είχαν σε τρομερό οίστρο τους Νίκο Γουίλιαμς, Λαμίν Γιαμάλ, Φαμπιάν Ρουίθ και Άλβαρο Μοράτα και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους (τελείωσαν το ματς χωρίς τελική εντός στόχου), με το 1-0 που διαμορφώθηκε με το αυτογκόλ του Καλαφιόρι να είναι πολύ φτωχό αν αναλογισεί κανείς τις 20 τελικές προσπάθειές τους.

Η εξέλιξη του αγώνα.

Αρχίζει η αναμέτρηση.

2' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς, για την Ισπανία! Μετά από σέντρα του Γουίλιαμς, ο αμαρκάριστος Πέδρι πήρε την κεφαλιά και ο Ντουναρούμα έδιωξε σε κόρνερ με εξαιρετική επέμβαση!

10' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Μετά από υπέροχη σέντρα του Μοράτα, ο Γουίλιαμς έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ με εξ επαφής κεφαλιά!

24' Νέα ευκαιρία για την Ισπανία, ο Γιαμάλ πέρασε τρεις αντιπάλους του με εκπληκτική ατομική προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μοράτα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντοναρούμα από πλάγια θέση.

25' Τρομερό μακρινό σουτ-βολίδα από τον Φαμπιάν Ρουίθ, απέκρουσε ξανά με εντυπωσιακή επέμβαση ο Ντοναρούμα!

27' Νέο μακρινό σουτ, αυτή τη φορά από τον Ρόδρι, εκτός εστίας.

41' Ένα ακόμα μακρινό σουτ του Ρουίθ, μπλόκαρε εύκολα ο Ντοναρούμα.

Τέλος ημιχρόνου. Σαφώς ανώτερη στο πρώτο μισό του αγώνα η Ισπανία

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

52' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Γουίλιαμς και Κουκουρέγια συνεργάστηκαν από τα αριστερά, με τον δεύτερο να κάνει το συρτό γύρισμα και με τον Πέδρι να αστοχεί από πάρα πολύ πλεονεκτική θέση!

53' Μακρινό σουτ με πολύ δύναμη από τον Πέδρι, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ντοναρούμα.

55' ΓΚΟΛ για την Ισπανία! Μία ακόμα ενέργεια του Γουίλιαμς από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, με την μπάλα να περνά από όλους μέχρι να φτάσει στον Καλαφιόρι, ο οποίος έβαλε αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει.

58' Δυνατό σουτ του Μοράτα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ντοναρούμα.

59' Κεφαλιά του Λε Νορμάν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαμς, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Καμπιάσο!

60' Νέα φάση για την Ισπανία, εντυπωσιακό φαλτσαριστό πλασέ του Γιαμάλ, χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντοναρούμα.

71' Δοκάρι για την Ισπανία! Φανταστική ενέργεια και τρομερό σουτ του Γουίλιαμς, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα!

74' Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι, αρκετά πιο ψηλά από την εστία του Σιμόν η μπάλα.