Η Ελβετία ταπείνωσε την Ιταλία και πέταξε στα προημιτελικά!

Η Ελβετία εκθρόνισε την Ιταλία από την κορυφή της Ευρώπης, καθώς επικράτησε 2-0 στο Βερολίνο με τους Φρόιλερ και Βάργκας να χρίζονται σκόρερ. Ο Γιακίν έριξε στο ματς και τον Στίβεν Τσούμπερ ως αλλαγή.

Η Ελβετία είναι η πρώτη φιναλίστ στους "8" του Euro 2024, καθώς επικράτησε 2-0 της Ιταλίας στο Βερολίνο. Οι παίκτες του Μουράτ Γιακίν με κορυφαίο τον Ρουμπέρν Βάργκας, ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, με τους Ιταλούς να είναι απενεργοποιημένοι επιθετικά.

Το πρώτο γκολ των Ελβετών πέτυχε ο Φρόιλερ στο 37ο λεπτό. Ο Βάργκας βρήκε τον μέσο της Μπολόνια μέσα στην περιοχή κι αυτός με ωραίο κοντρόλ και τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είχαν και δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίντερ, την οποία εξουδετέρωσε ο Ντοναρούμα με τη βοήθεια του δοκαριού.

Οι Ελβετοί βρήκαν το δεύτερο γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους. Ο Βάργκας με υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στο απέναντι γάμα του Ντοναρούμα.

Οι Ιταλοί είχαν στο παιχνίδι δύο δοκάρια, ώστε να μπορέσουν να μειώσουν στο σκορ. Αρχικά στο 50ο λεπτό ο Σερ λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά, ενώ ο Σόμερ ήταν άγαλμα. Στο 74ο λεπτό ο Σκαμάκα βρέθηκε στη μικρή περιοχή της Ελβετίας αφύλακτος και σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο ο φορ της Αταλάντα ήταν εκτεθειμένος και αν είχε σκοράρει το γκολ θα ακυρωνόταν.

Οι Ελβετοί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Αγγλία - Σλοβακία στις 6 Ιουλίου στο Ντίσελντορφ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Ξεκίνησε το παιχνίδι.
12' Αδύναμο σουτ του Εντόι από σέντρα του Τζάκα, καμία ανησυχία για τον Ντοναρούμα.
19' Καλή στιγμή για την Ιταλία, με τον Μπαρέλα να εκτελεί έξυπνα με λόμπα, ο Μπαστόνι όμως να μην μπορεί να πιάσει το πλασέ από πλεονεκτική θέση.
25' Μεγάλη φάση για την Ελβετία. Ο Εμπολό, μόνος εντός περιοχής έκανε το πλασέ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντοναρούμα.
26' Καλή στιγμή για την Ιταλία, με τον Κιέζα να κάνει ωραία ενέργεια από τα αριστερά, να πλασάρει τον Ζόμερ, με τον Ακάντζι να πετάγεται πρώτος και να διώχνει σε κόρνερ.
37' ΓΚΟΛ 1-0 η Ελβετία. Ήταν καλύτερη και καταφέρνει να σκοράρει. Ο Βάργκας, ο οποίος γέμισε στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, εκεί όπου ο Φρόιλερ έκανε κοντρόλ και πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0.
45+1' ΔΟΚΑΡΙ για την Ελβετία με τον Ρίντερ να εκτελεί απευθείας, τον Ντοναρούμα να κάνει επαφή με την μπάλα, στέλνοντάς την στο αριστερό κάθετο δοκάρι, προτού βγει η μπάλα σε κόρνερ!
- Τέλος ημιχρόνου.
- Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
46' ΓΚΟΛ για την Ελβετία που κάνει το 2-0 επί της Ιταλίας! Ο Βάργκας, με μαγικό πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» του Ντοναρούμα!
51' ΔΟΚΑΡΙ για την Ιταλία από το... πουθενά, σε κεφαλιά απομάκρυνσης του Σερ!
74' ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ για την Ιταλία! Ο Τζακάνι έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Ρετέγκι έκανε την προβολή από κοντά με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια, το σουτ του Φατζόλι έφυγε πάνω από την εστία του Ζόμερ.
83' Επικίνδυνη στιγμή για την Ελβετία, με το σουτ του Τζούμπερ από δύσκολη γωνία να περνάει παράλληλα από την εστία του Ντοναρούμα.