Παρέσυρε τη Δανία και πέρασε στα προημιτελικά η Γερμανία!

Η εθνική Γερμανίας επέβαλε πλήρως την κυριαρχία της στο χορτάρι του "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ" και υπέταξε με 2-0 την Δανία, για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro 2024 και να περιμένει τη νικήτρια του Ισπανία - Γεωργία.

Το όραμα της επιστροφής στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 28 χρόνια παραμένει κάτι παραπάνω από ζώντανο για την εθνική Γερμανίας. Η οικοδέσποινα του Euro 2024 σήκωσε με χαρακτηριστική ευκολία τον τίτλο του φαβορί που κουβαλούσε στη νοκ-άουτ κόντρα της με την Δανία για τους 16 αφού επιβλήθηκε με 2-0 στο "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ" το βράδυ του Σαββάτου (29/6) και σφράγισε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπου εκεί θα περιμένει είτε την Ισπανία είτε την Γεωργία.

Το ματς

Η Γερμανία μπήκε με απίστευτη φόρα στο χορτάρι του "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ" δείχνοντας αποφασισμένη να ποδοπατήσει την αντίπαλό της και από τα πρώτα δευτερόλεπτα πήρε τα ηνία, πέριορίζοντας την αντίπαλό της σε εντελώς παθητικό ρόλο μέχρι το 20'.

Με τη συμπλήρωση 4 λεπτών είχε στείλει ήδη τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ του Σλότερμπεκ (με κεφαλιά) δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Κίμιχ (για σκριν πάνω σε αντίπαλο), για να ακολουθήσουν στα επόμενα λεπτά δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις του Σμάιχελ, σε βολίδα εκτός περιοχής του Κίμιχ (7') και σε μονοκόμματο σουτ εντός περιοχής του Χάβερτς (10').

Ο Δανός κίπερ κατάφερε να κρατήσει όρθια την ομάδα του στο εφιαλτικό για εκείνη πρώτο διάστημα που οι παίκτες του Νάγκελσμαν είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους (6-0 οι τελικές, 80%-20% η κατοχή), με την Δανία από την πλευρά της να αρχίζει να βγαίνει δειλά δειλά από το δικό της μισό γήπεδο και να απειλεί με τους Έρικσεν στο 21' (σωτήρο τάκλιν του Ρίντιγκερ) και Μάλε στο 24' (η μπάλα έφυγε άουτ σε σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση).

Το ματς έμοιαζε να βρίσκεται σε ισορροπία λίγο μετά το ημιώρο, για να έρθει στο 35ο λεπτό ένα εντελώς απρόβλεπτο γεγονός, μία απίστευτη χαλαζόπτωση που ανάγκασε τον διαιτητή Μάικ Όλιβερ να στείλει τους παίκτες των δύο ομάδων στα αποδυτήρια μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση, με αποτέλεσμα να υπάρξει προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση για 24 ολόκληρα λεπτά.

Όταν οι παίκτες επέστρεψαν στο χορτάρι και ξανακύλησε η μπάλα, ο ρυθμός επέστρεψε σε πολύ υψηλό επίπεδο με το καλημέρα και αμφότερες οι ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Η οικοδέσποινα είχε κορυφαία στιγμή την κεφαλιά του Χάβερτς από μοναδική θέση που απέκρουσε ενστικτωδώς ο ανίκητος στο πρώτο μέρος Σμάιχελ ενώ οι φιλοξενούμενοι στο Ντόρτμουντ άγγιξαν το γκολ στο 45' μέσω ταχύτατης αντεπίθεσης, με τον Σκοβ Όλσεν να βγάζει τον Χόιλουντ σε μοναδικό τετ α τετ με τον Νόιερ αλλά τον γκολκίπερ της Μπάγερν να δείχνει την τεράστια κλάση του, ακόμη και στα 38 του χρόνια, πραγματοποιώντας εκπληκτική απόκρουση.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με εντυπωσιακό τρόπο αφού στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες παραβίασαν την αντίπαλη εστία όμως μόνο μία πανηγύρισε, με έναν παίκτη να είναι συνδετικός κρίκος των δύο φάσεων.

Στο 49ο λεπτό ο Γιόακιμ Άντερσεν νίκησε τον Νόιερ με αριστερό σουτ εντός περιοχής αλλά η χαρά του κράτησε για λίγο καθώς μέσω VAR βρέθηκε να είναι σε θέση οφσάιντ ο Ντιλέινι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα η μπάλα βρήκε στο -απλωμένο- χέρι του σε γύρισμα του Ράουμ και η Γερμανία κέρδισε πέναλτι (με παρέμβαση ξανά του VAR), για να κάνει το 1-0 ο Χάβερτς με εύστοχη εκτέλεση στο 53'.

Το γκολ αυτό "άναψε φωτιά" στο ματς και έξι λεπτά αργότερα ο Χάβερτς είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα προσωπικά γκολ του αλλά και της ομάδας του, όταν μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια βγήκε απέναντι στον Σμάιχελ, για να στείλει τη μπάλα ελάχιστα άουτ με έξυπνο πλασέ.

Στο 66' ο Νόιερ νίκησε εντυπωσιακά για δεύτερη φορά τον Χόιλουντ σε μεταξύ τους τετ α τετ και από τη στιγμή που δεν ήρθε η ισοφάριση σε εκείνο το σημείο για τους μαχητικούς Δανούς, έγινε αναμενόμενα το 2-0 για την Γερμανία που έψαχνε με τη σειρά της το δεύτερο γκολ.

Αυτό ήρθε στο 68' μετά από γέμισμα του Σλότερμπεκ από τα αριστερά, με τον Μουσιάλα να εκμεταλλεύεται την λανθασμένη αντίδραση του Σμάιχελ και να βγαίνει απέναντί του, για να τον εκτελέσει με πανέμορφο πλασέ και να γράψει το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Το γκολ αυτό έβαλε την "Μάνσαφτ" για τα καλά στη θέση του οδηγού, με τους Σκανδιναβούς να παίρνουν τη μπάλα στα πόδια τους αλλά να αδυνατούν να δημιουργήσουν απειλή για την εστία του Νόιερ, την ώρα που οι παίκτες του Νάγκελσμαν έδωσαν χώρο και έψαχναν διαρκώς την κόντρα για να χτυπήσουν και να δώσουν ακόμα πιο πανηγυρικό τόνο στην πρόκρισή τους.

Στο 90+1' βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Βιρτς αλλά δεν μέτρησε καθώς ο μεσοεπιθετικός της Λεβερκούζεν ήταν σε θέση οφσάιντ ενώ στο 90+5' ο Χάβερτς άγγιξε το τρίτο γκολ αλλά ο Σμάιχελ έβγαλε σε κόρνερ με το πόδι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας.
4' Η Γερμανία σκόραρε με τον Σλότερμπεκ, ο οποίος πανηγύρισε για λίγο, όμως ο Όλιβερ έχει σφυρίξει επιθετικό φάουλ στον Σμάιχελ και το τέρμα ακυρώθηκε!
7' Τρομερό σουτ του Κίμιχ από πολύ μακριά, έδιωξε με υπερένταση ο Σμάιχελ σε κόρνερ!
8' Νέα ευκαιρία, ο Σλότερμπεκ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι προς την απέναντι γωνία, όμως ο Σμάιχελ έκανε κι άλλη εντυπωσιακή επέμβαση.
11' Νέα τεράστια φάση για τη Γερμανία, ο Χάβερτς εκτέλεσε με τη μία αμαρκάριστος όμως ο Σμάιχελ ήταν εκεί και πάλι για να διώξει σε κόρνερ!
21' Πρώτη καλή στιγμή για τη Δανία! Μετά από ωραίο γέμισμα του Βέστεργκααρντ, ο Έρικσεν κατέβασε εντυπωσιακά την μπάλα και πλάσαρε, όμως η μπάλα πήγε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ!
24' Νέα ευκαιρία για τη Δανία. Ο Μέλε πάτησε περιοχή και εκτέλεσε δυνατά από πλάγια θέση, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μακριά από την εστία του Νόιερ.
Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι, λόγω κεραυνού! Μετά από την έντονη βροχόπτωση και την καταιγίδα είχαμε και κεραυνούς, με τον Μάικλ Όλιβερ να διατάζει προσωρινή διακοπή στο ματς μέχρι να ηρεμήσουν οι καιρικές συνθήκες.
- Με την κακοκαιρία να είναι τόσο έντονη ο διαιτητής έχει στείλει πλέον τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
- Οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέπουν προς το παρόν τη διεξαγωγή του αγώνα. Μένει να δούμε πότε θα ξαναρχίσει μετά από την έντονη χαλαζόπτωση.
- Τίποτα δεν έχει αλλάξει ακόμη, με τη διακοπή να συνεχίζεται.

Οι ομάδες έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο, κάνουν ζέσταμα για να ξεκινήσει ξανά το παιχνίδι!
- Τώρα θα ξεκινήσει και πάλι το ματς, 25 λεπτά μετά τη διακοπή!
37' Σέντρα του Ράουμ συστημένη στο κεφάλι του Χάβερτς, απέκρουσε ο Σμάιχελ και πάλι!Στη συνέχεια της φάσης, ο Σλότερμπεκ πήρε νέα κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σμάιχελ.
42' Τραγικό λάθος του Σλότερμπεκ που έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Χόιλουντ, όμως αυτός εκτέλεσε άστοχα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νόιερ!
45' Ο Ντιλέινι έφυγε στην αντεπίθεση μετά από δικό του κλέψιμο και βρήκε τον Χόιλουντ, ο οποίος έμεινε μόνος με τον Νόιερ και προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα από πάνω του. Ο Γερμανός πορτιέρε έσωσε τη Γερμανία.
- Τέλος ημιχρόνου, που διήρκεσε 1 ώρα και 10 λεπτά λόγω της 25λεπτης διακοπής.
- Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
48' Ο Γιόακιμ Άντερσεν εκμεταλλεύεται τις καραμπόλες στην περιοχή της Γερμανίας και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Το γκολ όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ.
53' Πέναλτι για την Γερμανία. Ο Γιόακιμ Άνερσεν, που λίγο πριν είδε γκολ του να ακυρώνεται, έχει κάνει χέρι. Πέναλτι για τη Γερμανία!
54' ΓΚΟΛ η Γερμανία. Ο Χάβερτς είναι εύστοχος για το 1-0 για τα «πάντσερ»

59' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για το Χάβερτς!Ο επιθετικός της Τσέλσι έκανε εντυπωσιακό πάρσιμο της μπάλας και έφυγε μόνος του απέναντι στον Σμάιχελ, τον «έσκαψε» όμως έστειλε την μπάλα άουτ!
64' Ο Σανέ έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Χάβερτς, όμως υπήρχε οφσάιντ στην αρχή. Ως μη γενόμενη η φάση.
68' ΓΚΟΛ 2-0 η Γερμανία.Τρομερή μπαλιά του Σλότερμπεκ στον Μουσιάλα. Ο Σμάιχελ ανεξήγητα δεν βγήκε για να δυσχεράνει το έργο του Γερμανού μεσοεπιθετικού, ο οποίος πάτησε περιοχή και με ένα απλό πλασέ έκανε πλέον ασφαλές το προβάδισμα της οικοδέσποινας!
90+5' Μεγάλη στιγμή για τη Γερμανία με τον Σμάιχελ να βγάζει με υπερένταση το πλασέ του Χάβερτς. Κόρνερ για τη Γερμανία.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ! Η Γερμανία επικράτησε με 2-0 της Δανίας, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro 2024.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (81' Χένριχς), Αντριχ (65' Τζαν), Κρόος, Σανέ (88' Άντον), Γκιουντογκάν (65' Φίλκρουγκ), Μουσιάλα (81' Βιρτς), Χάβερτς
ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Α. Κρίστενσεν (82' Λάρσεν), Μπα, Ντιλέινι (69' Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Μέλε, Σκοβ Όλσεν (69' Πόουλσεν), Χόιλουντ (82' Βιντ), Έρικσεν (80' Ντάμσγκααρντ)