Αρμενία - Ελλάδα 0-1: Βρίσκεται σε καλό δρόμο! (vids)

Η Ελλάδα επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Αρμενίας, στο πλαίσιο των προκριματικών του 2020.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Τζον Φαν Σιπ ήταν κυρίαρχοι. Ο Μάνταλος είχε σουτ στο δοκάρι, η Ελλάδα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννούλη που τελικά είδε κίτρινη κάρτα για θέατρο, και τελικά σκόραρε στο 34' με τον Λημνιό, που πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην εθνική ομάδα. Στο δεύτερο μέρος οι Αρμένιοι προσπάθησαν να πιέσουν για να ξαναμπούν στο ματς, ισορρόπησαν, ωστόσο η Ελλάδα άντεξε και κράτησε τη νίκη.

Συνολικά, η εικόνα της ομάδας του Φαν Σιπ ήταν πολύ καλή και θα μπορούσε να έχει επικρατήσει με πιο μεγάλο σκορ.

ΑΡΜΕΝΙΑ: Αϊραπετιάν, Καλισίρ, Τ. Βοσκαγιάν (83' Αβετισιάν), Α. Γκριγκοριάν, Μπαρσεγκιάν, Κ. Χοβνανισιάν, Ισκχαγιάν, Βαρνταγιάν (59' Σαρκίσοβ), Χαμπαρτσουμιάν, Καραπετιάν και Χοβσεπιάν (78' Εντιγκαριάν).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Μπακασέτας (81' Δώνης), Γαλανόπουλος, Παυλίδης (74' Κουλούρης), Χατζηδιάκος, Λημνιός, Μάνταλος (67' Μασούρας), Κουρμπέλης και Γιαννούλης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

90'+4' Το παιχνίδι τελειώνει, νίκη για την Ελλάδα

90' Ευκαιρία η Ελλάδα, το σουτ του Μασούρα κόντραρε, νέο σουτ από τον Δώνη, μπλόκαρε ο Αϊραπετιάν

90' Δόθηκαν 4 λεπτά καθυστερήσεις

85'  Σουτ του Εντιγκαριάν, λίγο άουτ η μπάλα

84' Κίτρινη στον Εντιγκαριάν

83' Αλλαγή για την Αρμενία. Ο Αβετισιάν στη θέση του Βοσκανιάν

78' Αλλαγή για την Αρμενία. Ο Εντιγκαριάν στη θέση του Χοβσεπιάν

77' Κίτρινη στον Χοβσεπιάν

73' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κουλούρης στη  θέση του Παυλίδη

Πιέζει η Αρμενία

66' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μασούρας στη θέση του Μάνταλου

61΄ Ακυρώθηκε γκολ της Αρμενίας για οφσάιντ. 61' Ο Μπαρσεγκιάν έκανε το σουτ, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε, ο Σαρκίσοφ σκόραρε στην επαναφορά αλλά  υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

59' Ο Αλλαγή για την Αρμενία. Ο Σαρκίσοφ στη θέση του Βαρντανιάν

57' Στο 4-13 οι τελικές

52' O Μπακασέτας με σουτ από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ

47' Καλή ευκαιρία με τον Λημνιό να σουτάρει, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Αρμενίας

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Καλύτερη η Ελλάδα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, είχε δοκάρι με τον Μάνταλο, ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννούλη που τελικά είδε κίτρινη κάρτα για θέατρο, και τελικά βρήκε το γκολ στο 34' με τον Λημνιό.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Δέχεται κίτρινη και ο Μάνταλος

41' Πρώτη ευκαιρία η Αρμενία. Ο Καραπετιάν έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

41' Κίτρινη κάρτα στον Σταφυλίδη

39' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρσεγκιάν

Πρώτο γκολ του Λημνιού με την φανέλα της εθνικής ομάδας.

Εξαιρετική ενέργεια του Γιαννούλη που πάσαρε στον Λημνιό κι εκείνος με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φαν Σιπ!

34' ΓΚΟΛ η Ελλάδα!

31' Υπεροχή της Ελλάδας στο πρώτο ημίωρο, 0-5 οι τελικές προσπάθειες

20' Ο Γιαννούλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Χαμπαρτσουμιάν αλλά ο διαιτητής δεν σφύριξε το πέναλτι. Μάλιστα έδωσε και κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη για θέατρο!

14' Νέο ωραίο σουτ του Μάνταλου στην κίνηση, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

8' ΔΟΚΑΡΙ η Ελλάδα. Τεράστια ευκαιρία με τον Μάνταλο να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι!

6' Χωρίς φάσεις η αρχή του ματς

Αρχηγός της Ελλάδας είναι ο Σταφυλίδης

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι