«Καθάρισαν» Γαλλία και Τουρκία (vid)

Με γκολ των Τολισό και Γκριεζμάν οι Τρικολόρ πέρασαν από τη νέα έδρα της Αλβανίας, την ώρα που η Τουρκία νικούσε στην Ανδορα και η Ισλανδία στη Μολδαβία.

Στα Τίρανα η Αλβανία εγκαινίασε το νέο γήπεδο και οι οπαδοί της... εκδικήθηκαν για τον εθνικό ύμνο της Ανδόρας στο πρώτο ματς στο Παρίσι, αλλά η ομάδα τους δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο. Το γκολ του Τολισό στο 9ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γαλλία, η οποία φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα, αφού στο 30' ο Γκριεζμάν έγραψε το 0-2. Σκορ που έμεινε ως το τέλος, με την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ να κλείνει με νίκη τις υποχρεώσεις της στον όμιλο και να έχει πλέον ως στόχο να κατακτήσει και το Euro μετά το Μουντιάλ του 2018.

Η Τουρκία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά του Euro στην προτελευταία στροφή του ομίλου και ήλπιζε σε γκέλα των Γάλλων στα Τίρανα για την πρωτιά. Αυτή δεν ήρθε και η ομάδα του Γκιουνές με τη νίκη στην Ανδόρα (2-0) τερμάτισε στη 2η θέση. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ουνάλ, ο οποίος πέτυχε και τα δυο τέρματα της ομάδας του, στο 17' και στο 21' με πέναλτι.

Ψηλά το κεφάλι, φουλ για playoffs

Με την πρόκριση να έχει χαθεί και μαθηματικά από τον προηγούμενο αγώνα, η Ισλανδία τερμάτισε με θετικό πρόσημο την πορεία της στον προκριματικό όμιλο. Κόντρα στην ουραγό Μολδαβία, στο Κισσινάου, το σύνολο του coach Χάμρεν πήρε τη νίκη με 2-1 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με 19 βαθμούς σε 10 παιχνίδια αλλά κάτω από Γαλλία και Τουρκία που πήραν τα απευθείας εισιτήρια. Ο Μπιάρνασον έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 17’, οι Μολδαβοί είχαν απάντηση στο 56’ με τον Μιλιντσεάνου μετά από ασίστ του Πλάτιτσα αλλά η Ισλανδία αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το συγκεκριμένο στάδιο της διοργάνωσης, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα με τον Γκίλφι Σίγκουρντσον, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 79’. Παρ’΄όλα αυτά, ο δρόμος για την τελική φάση του Euro 2020 δεν έχει «κλείσει» οριστικά, καθώς οι Ισλανδοί θα έχουν το δικαίωμα συμμετοχής τους στα play-offs του Nations League που θα δώσουν τα τελευταία τέσσερα εισιτήρια.