Προκριματικά EURO 1984: Η Κύπρος 1-1 με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία (video)

H εντεκάδα της Εθνικής μας στον αγώνα με την Ιταλία.

Στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 1984 η Εθνική μας κληρώθηκε στον 5ο όμιλο μαζί με την Ρουμανία, την Ιταλία, την Τσεχοσλοβακία και τη Σουηδία.

Τον πρώτο μας βαθμό (1-1) τον εξασφαλίσαμε απέναντι στην Ιταλία, που ένα χρόνο νωρίτερα είχε κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο στα γήπεδα της Ισπανίας.

Όσοι είχαν την τύχη να βρίσκονται εκείνη την ημέρα (12.2.1983) στο κατάμεστο Τσίρειο Στάδιο, σίγουρα θα θυμούνται τη σπουδαία εμφάνιση της ομάδας μας απέναντι στους παγκόσμιους πρωταθλητές που θα μπορούσε να μας χαρίσει μια ιστορική νίκη.

ΚΥΠΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑ 1-1 (12.2.1983)

Η Κύπρος άνοιξε το σκορ με τον Νίκο Μαυρή στο 47ο λεπτό και η Ιταλία ισοφάρισε στο 58ο λεπτό με τον Γκρατσιάνι.

Η Εθνική μας που τότε αγωνίστηκε με τους Αντρέα Κωνσταντίνου, Νίκο Πατίκη, Γιώργο Κέζο, Νίκο Παντζιαρά, Κλείτο Ερωτοκρίτου, Γιαννάκη Γιαγκουδάκη, Λευτέρη Κουή (46’ Νεόφυτο Τσούκκα), Άντρο Χριστοδούλου (83’ Λάκη Καρσερά), Τάκη Μαυρή, Φανή Θεοφάνους, Γιώργο Σαββίδη. Προπονητής Βασίλ Σπάσοφ.

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα που έφερε τότε η Κύπρος:

Ρουμανία-Κύπρος 3-1 (Φοίβος Βραχίμης 30’)
Κύπρος-Σουηδία 0-1
Κύπρος-Ιταλία 1-1 (Μαυρής 47’, Γκρατσιάνι 58’)
Κύπρος-Τσεχοσλοβακία 1-1 (Φανής Θεοφάνους 15’)
Τσεχοσλοβακία-Κύπρος 6-0
Σουηδία-Κύπρος 5-0
Κύπρος-Ρουμανία 0-1
Ιταλία-Κύπρος 3-1 (Μάριος Τσίγγης 68’ πεν.)

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα Κύπρος - Ιταλία. Τα πλάνα είναι από το αρχείο του ΡΙΚ.