Ήττα για Νέμετς και Ντούρις

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέι Γιαρμολένκο (80'), η Ουκρανία επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας και έκανε το δύο στα δύο στον πρώτο όμιλο.

Μετά το νικηφόρο ξεκίνημα με 2-1 επί της Τσεχίας η ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο επικράτησε της Σλοβακίας με 1-0 στην «Lviv Arena» και έκανε το δύο στα δύο στη διοργάνωση.

Η Ουκρανία ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και απείλησε αρκετές φορές στο πρώτο μέρος την εστία του Ντουμπράφκα, χωρίς να καταφέρει να τον νικήσει ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 80ο λεπτό ο μεσοεπιθετικός της Γουέστ Χαμ, Αντρέι Γιαρμολένκο εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι «δώρο» που έκανε ο Σκρίνιαρ στον Τσιγκάνκοφ και από την άσπρη βούλα νίκησε τον τερματοφύλακα τον 29χρονο Σλοβάκο πορτιέρο γράφοντας το 1-0.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο 28χρονος σκόρερ των γηπεδούχων, λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 όταν βγήκε απέναντι από τον Ντουμπράφκα όμως ο νεαρός με εκπληκτική απόκρουση, έσωσε την εστία του με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

*Βασικός ο επιθετικός της Πάφου Νέμετς, στον πάγκο ο επιθετικός της Ανόρθωσης Μίχαλ Ντουρίς