Δανία - Ουαλία 2-0: Με πρωταγωνιστή τον... Έρικσεν

Η Δανία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Έρικσεν που πέτυχε δύο τέρματα (32',63'), επικράτησε με 2-0 της Ουαλίας του Γκάρεθ Μπέιλ και άρχισε με νίκη την πορεία της στο Nations League.

Η Ουαλία μετά τη νίκη επί της Ιρλανδίας ταξίδεψε στο «Aarhus Stadion», για να αντιμετωπίσει την Δανία.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για τη γηπεδούχο Δανία, με τον Ντιλέινι στο 23' να κάνει ωραίο γυριστό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν όμως είδε τη μπάλα να περνά, λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Χένεσι.

Στο 29ο λεπτό η Ουαλία απάντησε στις ευκαιρίες με τον σταρ και αρχηγό της - για πρώτη φορά σήμερα - Γκάρεθ Μπέιλ, να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Κίερ που όμως δεν βρήκε στόχο.

Η Δανία άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση στο 33' μετά από πολύ ωραία σέντρα του Ντάλγκασταρντ ο... συνήθης ύποπτος, Κρίστιαν Έρικσεν, με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό η Δανία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του νεαρού αμυντικού της Τσέλσι, Ίθαν Αμπάντου, μετά από γύρισμα του Φίσερ. Ο Έρικσεν δεν άφησε το... δώρο ανεκμετάλλευτο και με ψύχραιμη εκτέλεση νίκησε τον Χένεσι και έγραψε το 2-0.

Η Ουαλία προσπάθησε να απειλήσει μετά το γκολ που δέχτηκε, αλλά ο εξαιρετικός - για άλλη μια φορά - Κάσπερ Σμάιχελ κράτησε το «0» για την ομάδα του απέναντι στους αρκετά δραστήριους, Άαρον Ράμσεϊ και Τζο Άλεν.

Πηγή: sdna.gr