Με γκολάρα του Ζιρού λυτρώθηκε η Γαλλία

Ο Ολιβιέ Ζιρού, που τόσο κατηγορήθηκε για την ανομβρία του στο πρόσφατο Μουντιάλ, με εκπληκτικό γκολ χάρισε στην Γαλλία την δύσκολη νίκη επί της Ολλανδίας με 2-1.

Κατηγορήθηκε όσο κανείς στο πρόσφατο Μουντιάλ. Η αποχή του από το γκολ συζητήθηκε όσο τίποτα άλλο, όμως δεν κόστισε στην Γαλλία. Ο Ολιβιέ Ζιρού μετά από σχεδόν 12 ώρες μακριά από το γκολ με την φανέλα της Εθνικής, βρήκε στόχο και η παγκόσμια πρωταθλήτρια ξεκίνησε με το δεξί την πορεία της στο Nations League με το 2-1 απέναντι στην Ολλανδία.

Μπροστά σε 80.000 θεατές που γέμισαν το «Σταντ ντε Φρανς» οι «τρικολόρ» μπήκαν φουριόζοι και για ένα ημίχρονο υποχρέωσαν τους «οράνιε» σε εντελώς παθητικό ρόλο. Ο Μπαπέ με το 9ο του γκολ με την φανέλα της Εθνικής άνοιξε από πολύ νωρίς το σκορ (14’, 1-0) με την ομάδα του Ντεσάν να χάνει ευκαιρίες για να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι.

Η Ολλανδία ξύπνησε στην επανάληψη και με κορυφαίους τους Ντεπάι και Μπάμπελ βγήκε από το καβούκι της. Μάλιστα ο επιθετικός της Μπεσικτάς που εμφανίστηκε με κόκκινα μαλλιά μετουσίωσε την ολλανδική υπεροχή σε ισοφάριση (67’, 1-1), την οποία όμως οι φιλοξενούμενοι χάρηκαν μόλις για οκτώ λεπτά.

Τότε, ο Ζιρού με έξοχο διαγώνιο βολέ νίκησε τον Σίλεσεν μετά από σέντρα του Μεντί και με εκπληκτικό τρόπο έκανε το 2-1 (75’) για την Γαλλία που έβγαλε στο γήπεδο την ανωτερότητα μιας παγκόσμιας πρωταθλήτριας.