Ξαφνικός «θάνατος» κι οδυνηρός αποκλεισμός για την ΑΕΛ!

Η πρώτη ήττα της ΑΕΛ στην αγωνιστική περίοδο 2021/22 σηματοδότησε και τον τερματισμό της ευρωπαϊκής πορείας της στο (νεοσύστατο) Κόνφερενς Λιγκ.

Μετά το 1-1 της περασμένης Πέμπτης στην ΑΕΚ Αρένα η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ηττήθηκε 1-0 στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ» από την Καραμπάχ και αποκλείστηκε στον γ’ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι κράτησαν την μπάλα περισσότερο, την κυκλοφόρησαν καλύτερα και πιστώθηκαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για ένα γκολ (2’ Όζομπιτς, 38, 45+2’ Ρομέρο, 40’ Μεντβέντεφ).

Στο διάστημα αυτό ο λεμεσιανός σύλλογος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, καραδοκούσε για την ευκαιρία του στην αντεπίθεση και είχε μόνο μια (βιαστική) τελική με τον Τόρες (24’).

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο καχεκτικό και είναι χαρακτηριστικό πως είχε καταγραφεί μόνον μια τελική (για την Καραμπάχ) έως το 85’, όταν ο Ζουμπίρ έβγαλε μόνον απέναντι στον Βοζίνια τον Σεϊντάεφ, του οποίου όμως το δυνατό πλασέ από πολύ κοντινή απόσταση δεν βρήκε στόχο.

Η τύχη της ΑΕΛ, ωστόσο, εξαντλήθηκε στη συγκεκριμένη φάση, καθώς δύο λεπτά αργότερα από σουτ του Χουσεΐνοφ η μπάλα κόντραρα και στρώθηκε στον νεοεισελθόντα Κάντι, ο οποίος με σουτ εν στάσει από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Βοζίνια για το 1-0 (87’).

ΚΑΡΑΜΠΑΧ - ΑΕΛ  1-0 (12.08)

Γήπεδο: Τοφίκ Μπαχράμοφ

Σκόρερ: 87’ Κάντι

Διαιτητές: Κρίστο Τόχβερ - Σίλβερ Κόιβ, Στεν Κλάασεν - Καρλ Κόπελ

Κίτρινες: Όζομπιτς, Μπαϊράμοφ, Γκαράγεφ/ Σάντος, Ριέρα, Έουλερ

ΚΑΡΑΜΠΑΧ (4-2-3-1): Μαγκομεντάλιγεφ - Α. Χουσεΐνοφ, Μεντβέντεφ, Μεδίνα, Μπαϊράμοφ - Γκαράγεφ (96’ Ιμπραχίμλι), Αντράντε - Ρομέρο (91’ Βέσοβιτς), Όζομπιτς (62’ Κάντι), Ζουμπίρ - Σεϊντάεφ.

ΑΕΛ (4-3-3): Βοζίνια - Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν - Μεντόγεβιτς (89’ Μάιντεβατς) - Ριέρα (81’ Μάζουρεκ), Ζντραβκόβσκι - Τόρες, Έουλερ (81’ Πελέ) - Στσέποβιτς (70’ Μπάμπιτς).