Μουδιασμένη πρεμιέρα για "Κυρία"!

Με ήττα συνοδεύτηκε η επιστροφή της Ανόρθωσης σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε από την Παρτίζαν στο ΓΣΠ με 2-0 στην πρεμιέρα του νεοσύστατου Κόνφερενς Λιγκ, χάρη στα τέρματα των Μενίνγκ και Ρικάρντο Γκόμες.

Η «Κυρία» την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Γάνδη και χρειάζεται θετικό αποτέλεσμα για να παραμείνει σε τροχιά διάκρισης. Προηγουμένως, η βελγική ομάδα κέρδισε στην Εσθονία τη Φλόρα με 1-0.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Άσχημη εξέλιξη για την Ανόρθωση στο κλείσιμο του α' μέρους του αγώνα με την Παρτιζάν, με την "Κυρία" στα τελευταία λεπτά του 45αλέπτου να δέχεται το γκολ (0-1). Αν και η ομάδα του Stanojević, δεν απείλησε και ιδιαίτερα την εστία του Λόρια, εντούτοις βρήκε τον τρόπο να πάει στην ανάπαυλα με το υπερ της προβάδισμα και την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια να είναι πλέον στο τρέξιμο του β' ημιχρόνου για την ισοπαλία, αρχικά...

Ένα α' μέρος στο ΓΣΠ που σημαδεύτηκε με 2-3 διακοπές χωρίς τον κατάλληλο ρυθμό και με τις ομάδες να προσπαθούν με μπαλιές να φτάσουν στην αντίπαλη εστία και με αρκετά ατομικά λάθη.

Μέχρι το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ξεχώρισαν οι δύο τερματοφύλακες Λόρια και Πόποβιτς, αφού αμφότεροι είχαν δύο αποκρούσεις. Στο 12' μετά από μία φοβερή μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο, ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Παρτιζάν Πόποβιτς να πραγματοποιήσει μία δύσκολη απόκρουση και να κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Λόρια να... λάμψει με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα να σώζει ένα σίγουρο γκολ για την Παρτίζαν, μετά από κοντινό πλασέ του Miljković.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και το δοκάρι στο 36’ με τον Šćekić, να το σημαδεύει μετά από κεφαλιά και την Ανόρθωση ν’ απαντάει στο 41' με το μακρινό αλλά πολύ καλό σουτ από τον Χούσμπαουερ.

Η άμυνα της Ανόρθωσης χάνοντας την ισορροπία της και μετά από ασυνεννοησία δέχθηκε το γκο. Στο 42’ αρχικά ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση, ο Λόρια στη συνέχεια απέκρουσε ασταθώς, με την μπάλα να στρώνεται στον Μένινγκ  για το 0-1, αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήταν στο 51' για την Παρτιζάν, με τον Νάτχο να πλασάρει στον Γκόμες, ο δεύτερος όμως δεν βρήκε στόχο.

Απάντησε στο 54' η ομάδα του Κετσπάγια με σουτ από τον Πόποβιτς για την πρώτη τελική της Ανόρθωσης στο β’ μέρος, μάζεψε όμως εύκολα ο τερματοφύλακας της Παρτιζάν και συνονόματος του.

Η μεγαλύτερη στιγμή στην επανάληψη για την ομάδα της Αμμοχώστου με τη συμπλήρωση μίας ώρας και κάτι, ήρθε με τον Ντέλετιτς αφού υποδέχθηκε τη μπάλα από τον Ρισβάνη, ανάγκασε τον Πόποβιτς της Παρτιζάν να διώξει σωτήρια σε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, στο καπάκι δέχθηκε και ένα δεύτερο, με την απογοήτευση να είναι ακόμη μεγαλύτερη. Ο Gomes στο 68’ με πλάτη στην εστία υποδέχθηκε την μπάλα και γύρισε πριν τον προλάβει ο Ρισβάνης και εκτέλεσε με δύναμη, νικώντας τον Λόρια για το 0-2.

Πλέον ήταν ακόμη πιο δύσκολο ώστε η Ανόρθωση να βρει τις δυνάμεις αντίδρασεις, με την ομάδα του Κετσπάγια να δέχεται την ήττα, κάνοντας έτσι πρεμιέρα με το αριστέρο σε αυτή τη διοργάνωση.

Ανόρθωση: Λόρια, Κορρέα (72’ Καλτσάς), Αραγιούρι, Ρισβάνη, Κορέια (50’ Α.Αβραάμ), Αρτυματά, Χουσμπάουερ (46’ Μπουσούλαζιτς), Πόποβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Ουάρντα (65’ Κατσαράβα), Ρουσιάς (46’ Ντέλετις)

Παρτιζάν: A. Popović, Saničanin, Vujačić, Natcho (64’ Jojic), Menig (64’ Jovic), Ricardo Gomes (83’ Terzic), Zdjelar, Šćekić, Miljković, Obradović, Marković (71’ Holender)

Κίτρινες: Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος / Šćekić, Zdjelar, Obradović