Βαντούζ-Απόλλων 0-0: Η προσπάθεια στο β' ημίχρονο (με Ογκεντά) δεν αρκούσε...

Στο άγονο 0-0 έμεινε ο Απόλλωνας στο Λίχτενσταϊν απέναντι στην Βαντούζ. Η πρεμιέρα για την ομάδα του Νταβίντ Καταλά δεν ήταν ιδανική.

Αμυντικά δεν απειλήθηκε, όμως επιθετικά «ξύπνησε» στο β’ ημίχρονο με τον Ογκεντά που δεν κατάφερε στις ευκαιρίες που βρήκε να χριστεί σκόρερ και να δώσει τους τρεις βαθμούς στον Απόλλωνα.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Το πρώτο 20λεπτο ήταν... αρκετά ήσυχο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 21’ καταγράφηκε η πρώτη και καλύτερη με τον Χέντι για τους «γαλάζιους» με το σουτ του να περνάει πάνω από την εστία. Μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου, αν και η ομάδα του Καταλά ανέλαβε τα ηνία δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη καλή στιγμή, την ίδια ώρα που αμυνόταν χωρίς να αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία.

Στο β’ ημίχρονο, με την είσοδο του Ογκεντά ο Απόλλωνας προσπάθησε να παίξει πιο γρήγορα. Στο 55’ ο νεοεισελθών είχε καλή προϋπόθεση μετά από σέντρα του Αλεσάμι, όμως δεν βρήκε στόχο μετά από πίεση που δέχθηκε.

Αυτός ήταν που απείλησε και στο 65’ με τον Μπούτσελ να βγάζει με υπερένταση το σουτ του παίκτη του Απόλλωνα.

Στο 76’ μετά από δική του σέντρα, ο Μπα έπιασε την κεφαλιά και δεν βρήκε στόχο. Ο Ογκεντά ήταν η κινητήρια μονάδα του Απόλλωνα και βρήκε άλλη μία καλή στιγμή στο 89’ με το σουτ του να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τον Απόλλωνα να χάνει την πρώτη ευκαιρία για νίκη στον όμιλο.

Βαντούζ: Μπούτσελ, Γκέλτσερ (76’ Φερ), Χάσλερ (87’ Πέπσι), Σούτερ (46’ Σάσερε) , Τσίτσεκ (59’ Χάτζι), Γκάγιτς (76’ Φόσο), Τζεμάιλι, Γκάσερ, Ίσικ, Ντόμπρας

Στον πάγκο: Φόσερ, Χάντε, Ομέροβιτς, Λοντίτζε, Τζόκιτς, Τράμπερ, Ρασότερ

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Ρομπέρζ, Πεϊμπέρ, Καμπράλ (72’ Φιλιώτης), Κολ, Σαχάρ (64’ Μπα), Σπόλιαριτς (46’ Ογκεντά), Χαμάς, Χέντι (86’ Ζράντι), Πίττας (64’ Γιόστεν)

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Χάμπος