Buzzer beater... και το Κόνφερενς Λιγκ στα «σφυριά»!

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε στη «Φορτούνα Αρένα» της Πράγας με 2-1 την Φιορεντίνα, σε ένα συναρπαστικό τελικό για το Κόνφερενς Λιγκ. Άνοιξαν το σκορ τα «σφυριά» με τον Μπενραχμά, ισοφάρισε ο Μποναβεντούρα για τους «Βιόλα», όμως το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 89' ο Μπόουεν.

Το Sportime σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τελικού.

Οι εντεκάδες:

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο): Τερατσάνο - Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Λούκα Ρανιέρι (84΄Ιγκόρ), Μπιράγκι - Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Μαντράγκορα (90+3' Μπαράκ) - Γκονζάλες, Γιόβιτς (46' Καμπράλ), Κουαμέ (61' Σαπονάρα)

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά - Τσούφαλ, Ζουμά (61' Κερέρ), Αγκέρ, Έμερσον - Σούτζεκ, Ράις, Πακετά - Μπόουεν, Αντόνιο (90+4' Ογκμπόνα), Μπενραχμά (76' Φορνάλς)

Αναλυτικά:

- Τέλος στο ματς, η Γουέστ Χαμ κέρδισε το Κόνφερενς Λιγκ αφού επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα

90+4' Έξω ο Αντόνιο, μέσα ο Ογκμπόνα για τους Άγγλους

90+3' Έξω ο Μαντράγκορα, μέσα ο Μπαράκ για την Φιορεντίνα

90' Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου

89' Γκολ για την Γουέστ Χαμ! Φοβερή κάθετη του Πακετά, με τον Μπόουεν να πλασάρει τον Τερατσάνο για το 1-2

86' Κίτρινη στον Άμραμπατ

84' Έξω ο Ρανιέρι για την Φιορεντίνα, μέσα ο Ιγκόρ

83' Παραμένει το 1-1

78' Σουτ από τον Μπιράγκι, μαζεύει ο Αρεολά

76' Έξω ο Μπενραχμά, μέσα ο Φορνάλς για τους Άγγλους

75' Κίτρινη στον Μιλένκοβιτς

72' Τεράστια φάση για τους «Βιόλα». Ο Μαντράγκορα το σουτ, η μπάλα λίγο έξω

69' Γκολ για την Φιορεντίνα! Ο Μποναβεντούρα με διαγώνιο σουτ κερδίζει τον Αρεολά και ισοφαρίζει. 1-1 πλέον στον μεγάλο τελικό της Πράγας

66' Κίτρινη στον Μαντράγκορα

62' Εύστοχος ο Μπενραχμά και 1-0 η Γουέστ Χαμ στον μεγάλο τελικό

62΄ Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Μπενραχμά

61' Έξω ο Ζουμά, μέσα ο Κερέρ για την Γουέστ Χαμ. Για την Φιορεντίνα πέρασε εκτός ο Κουαμέ, μέσα ο Σαπονάρα

60' Ο Ντελ Θέρο Γκράντε δίνει πέναλτι για χέρι του Μπιράγκι μετά από προσπάθεια του Μπόουεν

59' Ο διαιτητής πάει στο OFR για να δει ξανά μια φάση που αφορά χέρι στην περιοχή της Φιορεντίνα

57' Ο Κουαμέ το σουτ, μαζεύει ο Αρεολά

54' Κίτρινη στον Αγκέρ

51' Καλός ο ρυθμός στο 2ο ημίχρονο, ψάχνουν οι δύο ομάδες να βρουν το γκολ

46' Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

- Μέσα ο Καμπράλ, έξω ο Γιόβιτς για την Φιορεντίνα

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 0-0 το αποτέλεσμα στην Πράγα

45+4' Ακυρώνεται γκολ του Γιόβιτς για οφσάιντ στον σκόρερ της Φιορεντίνα. Επιβεβαιώθηκε και από το VAR η απόφαση της βοηθού

45' Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου

40' Ο Ράις το σουτ, κοντράρει η μπάλα και απομακρύνεται

35' Επαναρχίζει ο μεγάλος τελικός

32' Ολιγόλεπτη διακοπή γιατί ένα αντικείμενο κτύπησε τον Μπιράγκι ο οποίος μάτωσε στο κεφάλι

30' Στο 0-0 ο τελικός, χωρίς τις μεγάλες φάσεις

22' Κεφαλιά από τον αμαρκάριστο Μιλένκοβιτς, πάει έξω η μπάλα

20' Ο Ντοντό το σουτ για την Φιορεντίνα, η κόντρα όμως θα μπει από αμυντικούς και η μπάλα δεν φτάνει στην εστία του Αρεολά

12' Καλό σουτ του Ράις, έξω η μπάλα

10' Παραμένει το 0-0 σε αυτά τα πρώτα λεπτά

2' Σουτ του Αντόνιο, μαζεύει ο Τερατσάνο

21:50 Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο, φοβερή η ατμόσφαιρα

21:40 Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια