Τορπέντο - Ομόνοια 1-2: «Σφράγισε» την πρόκριση με δεύτερη νίκη!

Η Ομόνοια κέρδισε την Τορπέντο με 1-2 μέσα στο «Ramaz Shengelia Stadium» και πήρε την πρόκριση στον 3ο γύρο του Κόνφερενς Λιγκ με συνολικό σκορ 5-2. Θυμίζουμε, ότι η ομάδα του Νταμπράουσκας κέρδισε και στο ΓΣΠ με 3-1.

Για την Ομόνοια, που θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης την Μολ Φέχερβαρ, σκόραραν οι Στεπίνσκι και Σεμέδο.

Το ματς:

Η Τορπέντο ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μέχρι το 10ο λεπτό έφτιαξε δύο καλές ευκαιρίες. Αρχικά, ο Φαμπιάνο απόκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Johnsen και ακολούθως το σουτ του Shergelashvili από καλή θέση δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει εκτός.

Μετά το δεκάλεπτο η Ομόνοια άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να ανεβάζει την απόδοση της. Μάλιστα, στο 13ο λεπτό έχασε την πρώτη της ευκαιρία, μετά από σουτ του Εράκοβιτς εκτός περιοχής. Η επόμενη απειλή για τους πράσινους, ήρθε στο 20' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς.

Η Ομόνοια, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός που ήταν καλύτερη και στο 25ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σεμέδο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Στεπίνσκι ο οποίος από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36' ο Σεμέδο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στον Σακό που έβγαλε την άμυνα.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν τον αγώνα στα ίσια. Ο Yansané με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο για το 1-1.

Η Ομόνοια στην συνέχεια προσπάθησε να διαχειριστεί το γκολ που δέχθηκε και να κρατήσει μπάλα κάτι που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Στο 54ο λεπτό έχασε και ευκαιρία με κεφαλιά του Σεμέδο, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Ένα λεπτό μετά υπήρχαν οι προϋποθέσεις για την Ομόνοια να απειλήσει όμως η πάσα του Στεπίνσκι προς τον Σεμέδο που ήταν μόνος στην αντίπαλη περιοχή, δεν πέρασε.

Στο 67' οι πράσινοι είχαν άλλη μια τελική, μετά από δυνατό σουτ του Σεμέδο, πλάγια εντός περιοχής με τον Kljajić να κάνει δύσκολη απόκρουση.

Στο 74ο και 76ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με άστοχο σουτ του Ζορζίνιο και άστοχη κεφαλιά του Γιασανέ.

Στο 80ο λεπτό, ο Κακουλλής δέχθηκε την παράβαση εντός περιοχής και ο ρεφ της αναμέτρησης σφύριξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεμέδο που ήταν εύστοχος για το πράσινο προβάδισμα σε 1-2.

Μέχρι το τέλος, υπήρχαν κάποιες καλές στιγμές όμως το σκορ δεν άλλαξε και η Ομόνοια με δεύτερη νίκη πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΤΟΡΠΕΝΤΟ: Kljajić, Warley, Nadaraia, Gigauri (69' Jorginho), Johnsen, Sakho, Felipe Pires, Sandokhadze, Yansané, Junior, Shergelashvili (69' Patsatsia)

Στον πάγκο: Goshadze, Ninković, Jorginho, Mandzhgaladze, Dvalishvili, Bidzinashvili,  Patsatsia, Tkeshelashvili, Basiladze, Rekhviashvili

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μασούρας (23' Ντιουνκού), Χαμάς, Μάριτς, Χαραλάμπους (72' Εβάντρο), Εράκοβιτς, Σεμέδο, Σίμιτς, Στεπίνσκι (72' Κακουλλής).

Στον πάγκο:Ουζόχο, Κυριακίδης, Ελάντερ, Σιπριάνο, Κακουλλής, Εβάντρο, Μπάκιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Αλιούμ, Ντιουνκού.

Διαιτητής: Ishmael Barbara (MLT)
Βοηθοί: Roberto Vella (MLT) - Duncan Spencer (MLT)
4ος: Malcolm Spiteri (MLT)