Φέχερβαρ-Ομόνοια 0-2: Ήταν ανώτερη και έφυγε με την πρόκριση από την Ουγγαρία!

Η Ομόνοια κέρδισε με 0-2 την Φέχερβαρ μέσα στο «Sóstói Stadium» και προκρίθηκε στα play-off του Conference League. Θυμίζουμε πως οι πράσινοι κέρδισαν με 1-0 και στον πρώτο αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης η Ομόνοιας θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Όσιγιεκ-Ζίρα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν εξαιρετική και έδειξε την διαφορά δυναμικότητας από την Φέχερβαρ. Στην επανάληψη απειλήθηκε σε κάποιες περιπτώσεις, χωρίς όμως να δεχθεί γκολ. Ακολούθως διαχειρίστηκε τον αγώνα και έφτασε σε άλλη μια νίκη που την στέλνει στην επόμενη φάση.

Το ματς:

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στον αγώνα. Στο 5ο λεπτό μάλιστα, απείλησε για πρώτη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς. Στην εξέλιξη της φάσης, έγινε νέο σουτ από τον Εράκοβιτς με τον κίπερ των γηπεδούχων να κάνει νέα απόκρουση.

Η υπεροχή των πρασίνων συνεχίστηκε όπως και η πίεση στην αντίπαλη εστία. Στο 13ο λεπτό ήρθε άλλη μια τελική για την Ομόνοια. Ο Στεπίνσκι με μπαλιά από δεξιά, βρήκε τον Σίμιτις ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει με κοντινή κεφαλιά, τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ένα λεπτό μετά, ο Παναγιώτου βρέθηκε σε εικονική θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Από το 20ο λεπτό άρχισε η γηπεδούχος ομάδα να βάζει πίεση. Στο 23' ήρθε και η πρώτη δική της τελική, μετά από μακρινό σουτ του Melnyk.

Λίγα λεπτά κράτησε η υπεροχή της Φέχερβαρ αφού στο 28ο λεπτό η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα στο σκορ, μετά από ένα εξαιρετικό συνδυασμό. Ο Αλιούμ έδωσε στον Μάριτς που ήταν στο ύψος της αντίπαλης περιοχής. Αυτός βρήκε τον Σίμιτς ο οποίος με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Σεμέδο που από κοντινή απόσταση απλά έδωσε στην μπάλα, πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 37ο λεπτό ο Σεμέδο προσπάθησε σε κόντρα επίθεση να ξεπεράσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα πριν ολοκληρώσει την προσπάθεια του όμως δεν τα κατάφερε. Τρία λεπτά μετά, ακολούθησε η τελική του Στεπίνσκι που με πλασέ έστειλε εκτός την μπάλα. Στις καθυστερήσεις, ήρθε άλλο ένα σουτ στην κίνηση από τον Σεμέδο χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά.

Η Ομόνοια, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 0-1 εξαργυρώνοντας την υπεροχή που είχε στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό πήγε να βγει μόνος ο Σεμέδο μετά από κάθετη του Χάμπου, όμως βρήκε η άμυνα από τον Huszti. Στο 53ο λεπτό η Φέχερβαρ απείλησε με κεφαλιά του Bedi. Στο 56' ήταν σειρά του Σεμέδο να κάνει σουτ, όμως δεν ήταν ικανό να απειλήσει.

Οι γηπεδούχοι που προσπάθησαν σε αυτό το διάστημα να πιέσουν, έφτασαν στην καλύτερη τους ευκαιρία στο 72' όταν ο Φαμπιάνο απόκρουσε δυνατό σουτ του Στεφανέλι εντός περιοχής. Στο 75' μετά από μπέρδεμα στην περιοχή της Ομόνοιας, πήγε να γίνει η ζημιά όμως ο κίπερ των πρασίνων καθάρισε την φάση.

Ακολούθως η Ομόνοιας έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα και προς το τέλος έβγαλε και φάσεις. Τρία σουτ του Χάμπου τα οποία απόκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας αλλά και μια τελική από τον Σίμιτς. Τελικά, στην τελευταία φάση του αγώνα ήρθε και δεύτερο γκολ για την Ομόνοια. Ο τερματοφύλακας της Φέχερβαρ είχε την απάντηση στο σουτ του Χάμπου όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Κακουλλής βρέθηκε στην γραμμή και απλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2.

Fehervar: Toth, Melnyk (46' Huszti), Serafimov, Spandler, Milicevic, Katona (75' M. Kovacs), Bedi, Csongvai, Peto (46' P. Kovacs), Christensen (57' Stefanelli), Holender (46' Babos).

Στον πάγκο: Dala, Veszelinov, K. Larsen, Stefanelli, P. Kovács, Simut, M. Kovács, B. Kovács, Huszti, Berki, Babos

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χαμάς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Ντιουνκού (90+2' Μασούρας), Σίμιτς, Μάριτς, Εράκοβιτς (81' Κούσουλος), Σεμέδο (81' Ατζίλι), Αλιούμ (46' Χαραλάμπους), Στεπίνσκι (90' Κακουλλής).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Χελάντερ, Κακουλλής, Ατζίλι, Εβάντρο, Μασούρας, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Νεοφύτου.

Διαιτητής: Jakob Kehlet (DEN)
Βοηθοί: Victor Skytte (DEN), Jakob Mastrup (DEN)
Τέταρτος: Sandi Putros (DEN)
VAR: Jonas Hansen (DEN)