Έκανε τη δουλειά της και... περιμένει!

Η Ομόνοια ξεπέρασε και το εμπόδιο της Φέχερβαρ. Μετά τη νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ ήρθε και το διπλό στο «Sóstói Stadium» και με συνολικό σκορ 3-0 πέρασε στα play-off του Conference League εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Όσιγιεκ-Ζίρα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ομόνοια ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο. Είχε τον απόλυτο έλεγχο, δημιούργησε ευκαρίες στην αντίπαλη εστία ενώ πέτυχε και ένα εξαιρετικό γκολ. Συνεργάστηκαν τέσσερις παίκτες για να καταλήξει η μπάλα στον Σεμέδο ο οποίος έδωσε το προβάδισμα.

Μπήκαν οι βάσεις ουσιαστικά για πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς η Ομόνοια πέραν από το υπέρ της σκορ, απέκτησε και ψυχολογία. Μάλιστα, σε κάποιες περιπτώσεις φαινόταν και το απίστευτο πάθος που είχαν οι παίκτες του Νταμπράουσκας.

Στην επανάληψη, όπως ήταν λογικό η Φέχερβαρ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνο, ωστόσο δεν ήταν στον βαθμό που θα ανησυχούσε η Ομόνοια. Περισσότερο έγινε μια διαχείριση του σκορ από τους πράσινους, και στα τελευταία λεπτά δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις που τελικά έφεραν και το δεύτερο γκολ από τον Κακουλλή.

Αρκετά θετική ήταν η παρουσία των παικτών που αγωνίστηκαν στην μεσαία γραμμή. Τόσο ο Μάριτς όσο και ο Εράκοβιτς έκαναν αρκετά καλό παιχνίδι. Το ίδιο και ο Σίμιτς. Κάναμε πολλές φορές αναφορά στον Σέρβο, ότι παρουσιάζεται αλλαγμένος προς το καλύτερο την φετινή σεζόν και όπου χρησιμοποιηθεί έχει καλή παρουσία.

Ακόμα και ο Χάμπος που πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή, είχε πολλά τρεξίματα, βοήθησε στο κράτημα της μπάλας που ήταν σημαντικό όπως εξελισσόταν ο αγώνας ενώ ήταν άτυχος αφού δεν μπόρεσε να σκοράρει σε δυο καλά σουτ που είχε.

Γενικά η Ομόνοια δίκαια πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αν πρέπει να βελτιώσει κάποια πράγματα ο Νταμπράουσκας θα είναι από το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Ουγγαρία. Η συνέχεια αναμένεται καλύτερη για το τριφύλλι αφού θα είναι η αγωνιστική ετοιμότητα σε καλύτερα επίπεδα ενώ θα έχει και περισσότερες βοήθειες από τα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα.