Ζίρα-Ομόνοια 1-0: Πρώτη, αλλά γλυκιά... ήττα!

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο σερί της η Ομόνοια, με αυτό να σταματάει στο Μπακού μετά τη νίκη της Ζίρα (1-0) στον επαναληπτικό αγώνα των δύο στην Dalga Arena. Οι πράσινοι έχοντας κλειδωμένη την πρόκριση στη League Phase από το εκκωφαντικό 6-0 του πρώτου αγώνα, δεν αγχώθηκε, δεν πίεσε και στο αποψινό ματς που ήταν κάτι σαν… αγγαρεία, γνώρισε την ανώδυνη ήττα και αύριο Παρασκευή θα είναι αυτή που θα είναι στην κλήρωση (15:30 Μονακό).

Παιχνίδι με λιγοστές φάσεις για την ομάδα του Νταμπράουσκας που πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην κλήρωση της Παρασκευής και τους αντιπάλους που θα δώσουν εντός και εκτός, ενώ την Κυριακή έχει και τον αγώνα πρωταθλήματος με τη Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο «Αμμόχωστος».

Το γκολ για τους Αζέρους πέτυχε ο Ούτζιγκ.

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο της επαναληπτικής αναμέτρησης Ζίρα-Ομόνοια για τα πλέι οφ του Conference League στο Dalga Arena.

Το 0-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του πρώτου 45αλέπτου, με λιγοστές και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και μέτριο σε θέαμα παιχνίδι. Χωρίς ν' αγχώνεται η Ομόνοια έχοντας το μαξιλαράκι του 6-0 στο πρώτο ματς και χωρίς να φορτσάρει και ιδιαίτερα, απείλησε μόλις δύο φορές την εστία του Σίλβα, με τους Μάριτς και Σίμιτς να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες ώστε η κυπριακή ομάδα να πετύχει το γκολ.

Στο 21' η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ήταν για την Ομόνοια με σουτ από τον Μάριτς από ευνοϊκή θέση, η μπάλα όμως κατέληξε εκτός, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Σίμιτς να χάσει μία σπουδαία ευκαιρία για ν’ ανοίξει το σκορ στο Μπακού. Ο Ατζίλι με μια κάθετη πάσα "τρύπησε" εύκολα στην αντίπαλη άμυνα βρήκε τον Σίμιτς ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό της Ζίρα.

Από πλευράς γηπεδούχων ο Νουρίγιεφ στο 27’ με καλή προσπάθεια απείλησε τον Φαμπιάνο, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας εύκολα, όπως και στο 34’ στο τελείωμα του Βόλκοβ.

Με περισσότερη κατοχή και πιο επικίνδυνες καταστάσεις από τη γηπεδούχο Ζίρα είχαμε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Η Ομόνοια δυσκολεύτηκε αρκετά στη δημιουργία φάσεων, χαρακτηριστικές και οι δύο καλές φάσεις των Αζέρων μέχρι το 70’. Ο Βολκόφ στο 60’ και από κοντινή θέση έκανε το πλασέ αλλά έφυγε ψηλά άουτ ενώ ένα δεκάλεπτο αργότερα, είχαμε την καλύτερη ευκαιρία στο β’ μέρος, με το σουτ του Ιμπραχίμ να καταλήγει στο δοκάρι (!).

Η πίεση από τη Ζίρα έφερε και γκολ για τη γηπεδούχο ομάδα, με τον Ουτζίγκ στο 79’ ν’ ανοίγει το σκορ για το 1-0, με κεφαλιά εντός της μικρής περιοχής. Αδράνεια στην άμυνα της Ομόνοιας που δέχθηκε το γκολ και παράλληλα την πρώτη της φετινή ήττα, αφού το τελικό σφύριγμα του Λετονού ρεφ έφερε το τελικό 1-0.

Ζίρα: Σίλβα, Αλίγιεφ, Ρουάν, Μουτσίνζι, Ισάγιεφ, Ζέμπλε (61’ Ιμπραχίμ), Νούριεφ (61’ Παπουνασβίλι), Κούλιεφ (76’ Αλικάνοβ), Βόλκοβ (61’ Ακμετάντζε), Ουτζίγκ, Σουμάχ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ελάντερ, Κουλιμπαλί (73’ Λανγκ), Ντιουνκού (62’ Μασούρας), Χαμάς, Μάριτς, Εράκοβιτς (62’ Κούσουλος), Εβάντρο (81’Μουσιαλόφσκι), Σίμιτς (62’ Αλιούμ), Ατζίλι, Κακουλλής

Κίτρινες: Αλίγιεφ / Εβάντρο