Πέτροκουμπ - Πάφος FC 1-4: Όταν «αγρίεψε» δεν είχε αντίπαλο!

Η Πάφος FC μπήκε με το δεξί στην League Phase του Κόνφερενς Λιγκ μετά από πολύ καλή εμφάνιση στην Μολδαβία.

Αν και έμεινε πίσω στο σκορ από την Πετροκούμπ, κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει μια μεγάλη νίκη μέσα στο Zimbru Stadium με 1-4. Αυτή ήταν και η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της Παφιακής ομάδας εκτός έδρας. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Καρσέδο ήταν ο Κορέια που πέτυχε δύο τέρματα. Το άλλο γκολ το πέτυχε ο Ζάζα με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ναμ.

Στην δεύτερη αγωνιστική της League Phase η Πάφος θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Χάιντενχαϊμ ενώ η Πέτροκουμπ θα κοντραριστεί εκτός με την Γιαγκελόνια.

Το μάτς:

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία. Ο Ζάιρο έκανε το πλασέ εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως βγήκε η άμυνα πάνω στην γραμμή.

Η επόμενη τελική, ήρθε στο 14ο λεπτό με το σουτ του Lupan να κοντράρει και να φεύγει εκτός. Ακολούθησε ένα διάστημα χωρίς φάσεις, μέχρι το 25ο λεπτό όταν δόθηκε πέναλτι για την γηπεδούχο ομάδα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Lungu ο οποίος ήταν εύστοχος δίνοντας προβάδισμα στην Πέτροκουμπ.

Ακολούθως, η Παφιακή ομάδα ανέβασε ρυθμό και πίεσε τους γηπεδούχους. Στο 29' μετά από κεφαλιά του Κορίερα η μπάλα πέρασε λίγο έξω για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 33' να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Συγκεκριμένα, έφυγε με ταχύτητα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 37' η Πάφος που ήταν καλύτερη, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ, το οποίο ήταν πανέμορφο, γυρίζοντας το σκορ. Ο Ζάζα με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αποκρούσει ο Smalenea.

Η ομάδα του Καρσέδο συνέχισε σε ένα τρελό ρ ρυθμό και σε χρόνους καθυστέρησης θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως η μπάλα μετά από πλασέ του Ζάζα από κοντά, πέρασε πάνω από την εστία.

Η Παφιακή ομάδα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52ο λεπτό κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα για ακόμα μια φορά. Ο Σίλβα έκανε το γύρισμα στην περιοχή εκεί που ο Κορέια με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και παράλληλα το 1-3.

Ακολούθησε ένα σουτ από τον Lungu χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά. Την ίδια κατάληξη είχαν τα δύο σουτ των Ναμ και Ντράγκομιρ.

Στο 82' η Πάφος πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Ο Τάνκβιτς έδωσε με παράλληλη πάσα στον Ναμ ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-4, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πετροκούμπ (Μάρτιν): Σμαλένεα, Ι. Γιαρντάν, Μπορς (75′ Ντιαλό), Αγκιεμάνγκ ( 53′ Β. Γιαρντάν), Πλάτιτσα, Ντουάνλα, Άμπρος (62′ Ντέμιαν), Πούσκας (75′ Ματέους), Λούνγκου, Καρούντου (62′ Νιχάεφ), Λούπαν.
Στον πάγκο: Ντοντόν, Τσόβαλ, Ναρχ.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κορέια (69′ Ναμ), Γκολντάρ, Λούκασεν, Σίλβα, Σούνιτς (84′ Νατέλ), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς (84′ Ηλία), Τζάτζα (60′ Γκίνα), Μπρούνο, Ζάιρο (60′ Άντερσον).
Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Πηλέας, Ποντέο, Πέπε.

Διαιτητής: Mikkel Redder (Δανός)
Βοηθός Διαιτητή: Deniz Yurdakul (Δανός)
Βοηθός Διαιτητή: René Risum (Δανός)
Τέταρτος Διαιτητής: Jens Maae (Δανός)
VAR: Jakob Kehlet (Δανός)
AVAR: Sandi Putros (Δανός)