Σάμροκ Ρόβερς – ΑΠΟΕΛ 1-1: Ψυχρολουσία στο 92' με... «χ»αρακίρι!

Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε τη νίκη μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα έπειτα από την κεφαλιά του Λαϊφη στο 58ο λεπτό, ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης σε μια εκτέλεση κόρνερ είχε ως αποτέλεσμα στο τέλος να ισοφαριστεί και να φύγει έτσι από το παιχνίδι με μόλις 1 βαθμό ενώ άξιζε πολύ περισσότερα βάσει της εμφάνισης του.

Πραγματικά κρίμα για τους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι θα μπορούσαν πολύ πιο εύκολα να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Με 10 παίκτες από το 50' αγωνιζόταν η Σάμροκ Ρόβερς.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με όρεξη και διάθεση μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μόλις στο 1ο λεπτό απείλησε με τον Μαρκίνιος, το σουτ του οποίο έσωσε με υπερένταση ο Pohls.

Η συγκεκριμένη φάση έδωσε ψυχολογία στους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι στο 17’ έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, με τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστής, με το σουτ του μέσα από την περιοχή να περνάει ελάχιστα έξω.

Από εκεί και πέρα οι Ιρλανδοί κάπως ισορρόπησαν και ανέβασαν ρυθμούς, παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί. Η πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία της Σάμροκ δεν επέτρεψε στον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να φτιάξει οτιδήποτε το αξιόλογο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στο ημίχρονο με το σκορ στο 0-0.

Στο 50ο λεπτό ο Farrugia δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, δίνοντας παράλληλα το δικαίωμα και την ευκαιρία στην ομάδα της Λευκωσίας να γίνει ακόμα πιο απειλητική στο παιχνίδι.

Δεν πέρασαν πολλά λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό, και ο Λαϊφης ήρθε με καρφωτή κεφαλιά να ανοίξει το σκορ και ενώ προηγουμένως ο ίδιος ποδοσφαιριστής με τον ίδιο τρόπο απείλησε, με τον Pohls ωστόσο να του λέει όχι.

Αυτό το τέρμα κάπως είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει εφησυχασμός  από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος ναι μεν έλεγχε τον ρυθμό και διατηρούσε την κατοχή, ωστόσο λίγο έλειψε στο 74ο λεπτό ο  Kenny να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Μπέλετς να βρίσκεται στην σωστή θέση και σε ετοιμότητα και να αποσοβεί έτσι κάτι τέτοιο.

Η Σάμροκ Ρόβερς όσο ήταν μέσα στο παιχνίδι έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με αυτό να έρχεται δυστυχώς για τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Watts να πιάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΣΑΜΡΟΚ: Pohls, Cleary, Lopes, Grace, Honohan, Poom (O'Sullivan 54’), O' Neil (Towell 65’), Farrugia, Mandroiu (Greene 77’), Nugent (Watts 77’), Kenny (Byrne 77’)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Λαϊφης (Ντβάλι 88’), Πέτροβιτς, Σούσιτς (Τσεπάκ 71’), Κιντιγιά, Τεχέρα, Κονσταντίνοφ, Αμπάνια (Καττιρτζής 61’), Ντονγκαλά (Κόρμου 88’), Μαρκίνιος, Ελ Αραμπί (Μπα 72’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Farrugia 42’, Towell 88’ / Αμπάνια 36’, Κιντιγιά 42’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Farrugia 50’ (2η κίτρινη)

ΓΚΟΛ: Watts 90+2’ / Λαϊφης 58’