Έδειξε τα κότσια του!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ όχι με ένα, αλλά με δύο γκολ, απέναντι στην περσινή φιναλίστ του θεσμού; Ο Απόλλωνας έχει κότσια και φρόντισε να το αποδείξει, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (που ήταν το μίνιμουμ που άξιζε) μετά το 2-2 του ΓΣΠ απέναντι στη Μαρσέιγ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Παγέ και Γκουστάβο είχαν δώσει προβάδισμα στους Μασσαλούς με 23’ λεπτά να απομένουν στο ρολόι, όμως οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή δεν το έβαλαν κάτω και χάρη σε μια γκολάρα από τον Μάρκοβιτς κι άλλο ένα υπέροχο τέρμα από τον Ζελάγια κατάφεραν να πάρουν αν μη τι άλλο τον βαθμό της ισοπαλίας, πέραν των εντυπώσεων.

Θυμηθείτε εδώ τη γραπτή περιγραφή της αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το ματς, από δύο οι ευκαιρίες
Το πρώτο μέρος του αγώνα δεν επεφύλαξε μεγάλες συγκινήσεις και ήταν σχετικά φτωχό από μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η Μαρσέιγ κράτησε περισσότερο την μπάλα στο πρώτο μισό του 45λεπτου και έγινε για πρώτη φορά απειλητική μόλις στο 2’, όταν ο Μήτρογλου αστόχησε από καλή θέση με κεφαλιά, ενώ στο 21’ χρειάστηκε να επιδείξει τα αντανακλαστικά του ο Βάλε που απέκρουσε το πλασέ του Γκουστάβο.

Ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλά στημένος μεσοαμυντικά και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να βρουν ανοιχτούς χώρους στο επιθετικό τους τρίτο, ενώ όσο περνούσε η ώρα ισορροπούσε ολοένα και περισσότερο και στον τομέα της κατοχής. Οι δικές του ευκαιρίες ήρθαν μέσα σε ένα δίλεπτο, αρχικά με τον Ζελάγια που έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά είδε τον Πελέ να τον σταματά στο 38’ και εν συνεχεία με τον Περέιρα στο επόμενο λεπτό, το σουτ (από καλή θέση) του οποίου κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.

Άνοιξε το σκορ με σόου Παγέ
Το γκολ ήρθε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και ήταν αποτέλεσμα της τρομερής ποιότητας που έχει ο Ντιμίτρι Παγέ. Ο μεσοεπιθετικός της Μαρσέιγ τα έβαλε με όσους αμυντικούς του Απόλλωνα βρέθηκαν στον δρόμο του, ελευθερώθηκε από όλους και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Βάλε για το 0-1 στο 50’.

Έβγαλε αντίδραση, αλλά...
Το γκολ που δέχτηκε δεν πήρε από κάτω τον Απόλλωνα, που στο επόμενο τέταρτο κράτησε πολύ περισσότερο την μπάλα από την αντίπαλό του, έδειξε ξεκάθαρη διάθεση να επιτεθεί ανεβάζοντας αρκετούς παίκτες και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 66’, όταν ο Σαρ έδιωξε προ της γραμμής την κεφαλιά του Μάγκλιτσα. Δευτερόλεπτα αργότερα, ωστόσο, η Μαρσέιγ έφτασε σε δεύτερο γκολ μετά το δυνατό, μακρινό σουτ του Γκουστάβο.

Ξαναμπήκε στο ματς με γκολάρα
Τα πράγματα έδειχναν σκούρα όμως ο Απόλλωνας δεν έδειξε καμία διάθεση να τα παρατήσει και στο 74’ κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς χάρη σ’ ένα τρομερό γκολ του Σάσα Μάρκοβιτς, που πλάσαρε από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στο απέναντι παράθυρο της εστίας του Πελέ για να μειώσει σε 1-2. Στο 77’, μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση μετά από ωραία ανεπτυγμένη επιθετική προσπάθεια που είχε ως τελικό αποδέκτη τον Παπουλή, το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο έξω.

Έδειξε τα κότσια του
Στο διάστημα που έμεινε ο Απόλλωνας είχε το μονοπώλιο στην κατοχή, έκλεισε τη Μαρσέιγ στο δικό της μισό του γηπέδου, προσπάθησε να βάλει πίεση για την ισοφάριση και δικαιώθηκε στο 90’, όταν ο Ζελάγια εκτέλεσε με υπέροχο, σεντερφορίσιο τρόπο τον Πελέ και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό που ήταν το λιγότερο που άξιζε από το παιχνίδι.

Συνθέσεις

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε (11’ Μάρκοβιτς), Ρομπέρζ, Σουμά, Σακέτι, Μπρου, Περέιρα, Σαρδινέρο (54’ Παπουλής), Καραγιόλ (65’ Μάγκλιτσα), Ζελάγια.

Μαρσέιγ: Πελέ, Σακάι (46’ Σαρ), Καμαρά, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Στρούτμαν, Γκουστάβο (75’ Σερτίκ), Λόπεζ, Ράντονιτς, Παγέ, Μήτρογλου (46’ Ζερμέν).