«Σκούπισε» τη Ρόμα και πέρασε στα προημιτελικά η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη ήταν κλάση πάνω από την Ρόμα στο μονό ματς του Ντούισμπουργκ και με 2-0 τσέκαρε την παρουσία της στο Final-8 όπου περιμένει τον νικητή του Γουλβς-Ολυμπιακός. Στα προημιτελικά και η Λεβερκούζεν.

Το στατιστικό που έλεγε ότι οι Ανδαλουσιάνοι είχαν 22/23 προκρίσεις σε νοκ-άουτ του Europa League μιλούσε από μόνο του και όντως η διαφορά τους με τους Giallorossi ήταν τεράστια στον αγώνα που έλαβε χώρα στην Γερμανία. Η ομάδα του Χούλεν Λοπετέγκι έδειξε από νωρίς στους Ιταλούς ποιος είναι το αφεντικό, τούς έβαλε δύο γκολ από το πρώτο μέρος και μάλλον σχετικά εύκολα πήρε το εισιτήριο για το Final-8 της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης. Check-in έκανε και η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία υπερασπίστηκε το 1-3 στην Σκωτία και με 2η νίκη στο Bay Arena άφησε έξω την Ρέιντζερς (1-0).

Στο 12' η Σεβίλλη είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Κουντέ και εννιά λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τρομερή ατομική ενέργεια του αριστερού μπακ, Σέρχιο Ρεγιλόν, ο οποίος απέφυγε δύο, μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον Πάου Λόπεθ. Η Ρόμα ξύπνησε κάπως με το νερό από το cooling-break και είχε μια καλή στιγμή με τον Τζανιόλο, όμως στο 44' δέχθηκε δεύτερο γκολ όταν ο Οκάμπος έφυγε από δεξιά και έδωσε σε κενό τέρμα στον Ελ-Νεσίρι που είχε πολύ εύκολο έργο.

Στην επανάληψη, η 5 φορές κάτοχος του τίτλου έριξε τον ρυθμό σε ένα ματς στο οποίο είχε πολλά φάουλ και διακοπές. Η Ρόμα είχε υποψία φάσης με τον Μχιταριάν, όμως δεν κατάφερε ποτέ να βρει τον τρόπο να μπει στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Ο Κουντέ μετά το δοκάρι στο πρώτο μέρος, είχε και γκολ που ακυρώθηκε για να μείνει το 2-0 ως το τελικό αποτέλεσμα στο Ντούισμπουργκ αφού στο 91' ο Μπανέγα είχε φάουλ στο οριζόντιο. Κόκκινη είδε στις καθυστερήσεις ο Ιταλός σέντερ-μπακ, Μαντσίνι.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν ήταν με το 1.5 πόδι στους «8» μετά το 1-3 στην Γλασκώβη και τσέκαρε το εισιτήριό της για την επόμενη φάση. Η ομάδα του Πέτερ Μποσζ πέτυχε και δεύτερη νίκη σε βάρος εκείνης του Στίβεν Τζέραρντ αυτή τη φορά με 1-0 χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 51' ο Μούσα Ντιαμπί έπειτα από ασίστ του Αράνγις.