«Διπλό» με ανατροπή της Σαμπουρτάλο επί της Σαμτρέντια!

Στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γεωργίας η Σαμπουρτάλο φιλοξενήθηκε από τη Σαμτρέντια, την οποία κατέβαλε 2-1, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσε η αντίπαλος του Απόλλωνα στον α' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ μετά τη χθεσινή κλήρωση.

Ο Τιμούρ Σαλαμπερίτζε, τεχνικός της Σαμπουρτάλο, παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 3-5-2: Κουπατάτζε - Τσιτσινάτζε (46' Μπελιάϊεφ), Μαγκρβελασβίλι, Κακουμπάβα - Μάλι, Τέρα, Τσνομπιλάτζε, Αλτουνασβίλι, Ναζάρε (46' Ταμπατάτζε) - Λούμου (73' Γκουλιασβίλι), Καβταράτζε.

Η Σαμτρέντια άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Γκιόργκι Ακαλάτζε, ο οποίος με συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κουπατάτζε. Η μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Λούμου, που πέρασε λίγο άουτ (37').

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Σαμπουρτάλο προχώρησε σε δύο αλλαγές και στο 66ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με τον Τέρα, έπειτα από πάσα του νεοεισελθόντος Ταμπατάτζε.

Η ολική ανατροπή ήλθε στο 89ο με τον νεοεισελθόντα Γκουλιασβίλι να αξιοποιεί ασίστ του Τέρα για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.