Πεντάρα με… Γαλλική σφραγίδα και Γιαννιώτα

Με σκόρερ τους δυο Γάλλους επιθετικούς, Ντιγκινί και Νταμπό,αλλά και τον Γιαννιώτα ο Απόλλωνας κέρδισε εύκολα με 5-1 την Σαμπουρτάλο και έκλεισε θέση στον 2ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα μάθει αντίπαλο την ερχόμενη Δευτέρα.

Ο Νταμπό άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ, ενώ ο Γάλλος διπλασίασε τα γκολ του στο 32’. Ο Ντιγκινί έκανε το 3-0 στο 59’ και ο Νταμπό πέτυχε χατ τρικ στο 76ο λεπτό. Στο 86’ ο Γιαννιώτας πέτυχε πανέμορφο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Οι κυανόλευκοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με μια αρκετά καλή απόδοση, με δεδομένη τη μεγάλη αποχή λόγω του κορονοϊού. Πλέον ο Απόλλωνας στρέφει την προσοχή του στο Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Ερμή και την κλήρωση της Δευτέρας.

Με δέκα τελείωσε το παιχνίδι η Σαμπουρτάλο μετά από αποβολή του Chichinadze στο 80’.

Το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Φουριόζα και ΓΚΟΛΑΡΑ Νταμπό

Ο Απόλλωνας μπήκε φουριόζα και έπιασε στον ύπνο την Σαμπουρτάλο, αφού στην πρώτη του ευκαιρία στο 3’ κατάφερε να σκοράρει με ένα άπιαστο σουτ του Νταμπό. Οι κυανόλευκοι πέτυχαν το γρήγορο γκολ που έψαχναν και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο Απόλλωνας συνέχισε να απειλεί (πέραν από ένα λάθος του Μολ) και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Γιαννιώτα και Σάλαι στο 11ο και στο 12ο λεπτό αντίστοιχα. Με την πάροδο του χρόνου η Σαμπουρτάλο κράτησε περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Μολ.

2-0 και πάλι με Νταμπό!

Στο 32ο λεπτό ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του και πάλι με τον Νταμπό, ο οποίος πήρε πάσα πάρε-βάλε από τον Πίττα και έγραψε το 2-0, το οποίο έδωσε μεγάλο προβάδισμα για τον Απόλλωνα.

Καθάρισε με Ντιγκινί

Στο 59ο λεπτό ο Απόλλωνας καθάρισε την πρόκριση με τον Ντιγκινί να σκοράρει από πολύ κοντά μετά από πάσα πάρε-βάλε του Ματέι.

Μείωσε με Guliashvili

Στο 69ο λεπτό, η Σαμπουρτάλο μείωσε σε 3-1 μετά από αντεπίθεση και εύστοχο τετ α τετ του Guliashvili.

Χατ τρικ ο Νταμπό!

Ο Νταμπό έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο με τον Απόλλωνα σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι και στο 76’ πέτυχε χατ τρικ, οδηγώντας τον Απόλλωνα στην πρόκριση στον 2ο προκριματικό.

Ζωγραφιά Γιαννιώτα και 5-1

Ο Γιαννιώτας πέτυχε το 5-1 στο 86ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ και διαμόρωσε το τελικό σκορ.