Ήταν, απλά, ανώτερη

Ήταν το φαβορί, είχε το μομέντουμ και επιβεβαίωσε και στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητά της. Η Άιντραχτ δεν άφησε περιθώρια στον Απόλλωνα και επικράτησε με 2-0 στην Commerzbank Arena της Φρανκφούρτης, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Κόστιτς και Αλέ σημείωσαν από το πρώτο μέρος τα γκολ των γηπεδούχων, που έκαναν το τρία στα τρία και οδηγούν την κούρσα στο γκρουπ. Στον ένα πόντο έμεινε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, που είχε πάντως την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 80’ όμως είδε να χάνεται απίθανη τριπλή ευκαιρία με δύο δοκάρια κι ένα κόψιμο αμυντικού πάνω στη γραμμή στην ίδια φάση.

Κυριαρχία των γηπεδούχων, «δώρο» του Βάλε
Η Άιντραχτ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο σε ολόκληρη τη διάρκεια του 45λεπτου, επέβαλαν τον ρυθμό τους, κράτησαν πολύ περισσότερο την μπάλα και μέσα σ’ όλα αυτά είδαν να τους προσφέρεται κι ένα δώρο από τον Μπρούνο Βάλε, που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ένα φαινομενικά εύκολο σουτ του Κόστιτς στο 13’, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να βρεθεί πίσω στο σκορ με ένα φτηνό γκολ.

Η Άιντραχτ δεν ανέβασε στροφές μετά το γκολ αλλά συνέχισε να είναι το αφεντικό σε όλο το πρώτο μέρος και μετά το πέρας του ημιώρου φόρτσαρε για τα καλά. Έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 32’ με κεφαλιά του Αλέ και μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο βρήκε άλλες τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει ξανά, με αποκορύφωμα το άστοχο πλασέ του Ντε Γκουζμάν από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση στο 45’.

Ο Απόλλωνας, από πλευράς του, υποχρεώθηκε να παίζει άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου, δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί ορθόδοξα πέραν μιας φάσης στο 4’ που ανακόπηκε για οφσάιντ του Μάγκλιτσα και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μια τελική κι αυτή στην τελευταία φάση, με μια κεφαλιά του Περέιρα που κατέληξε άουτ.

Επιθέσεις κατά κύματα
Η Άιντραχτ μπήκε ορεξάτη και στο δεύτερο μέρος και με τη συμπλήρωση 20 λεπτών είχε ήδη φτιάξει πέντε φάσεις μπροστά στα καρέ του Βάλε, με τις τρεις απ’ αυτές να είναι μάλιστα και πολύ μεγάλες ευκαιρίες (με τους Αλέ, Άμπραχαμ και Ντε Γκουζμάν σε 49’, 58’ και 66’ αντίστοιχα).

Ενδιάμεσα, πάντως, ο Απόλλωνας έφτιαξε την καλύτερη στιγμή του μέχρι εκείνο το σημείο όταν ο Βασιλείου βρήκε με σέντρα από αριστερά το κεφάλι του Σκέμπρι, που έστειλε την μπάλα άουτ στο 56’.

Διπλό δοκάρι για τον Απόλλωνα
Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές κι έτσι μειώθηκε η συχνότητα με την οποία επισκέπτονταν την περιοχή του Απόλλωνα, ο οποίος βρήκε την ευκαιρία να κρατήσει περισσότερο την μπάλα σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα. Συνάμα, στο 80’ έφτιαξε την κορυφαία του ευκαιρία, που ήταν μάλιστα τριπλή, με την μπάλα να σταματά στα δοκάρια μετά τις διαδοχικές προσπάθειες των Πέδρο και Παπουλή και στη συνέχεια σε αμυντικό της Άιντραχτ που στεκόταν πάνω στη γραμμή μετά το πλασέ του Ζελάγια, κι όλα αυτά σε διάστημα 4-5 δευτερολέπτων!

Ο Βάλε στο 88’ σταμάτησε το πλασέ του Γιόβιτς στην τελευταία φάση του αγώνα, που ολοκληρώθηκε τελικά στο 2-0.

Συνθέσεις

Άιντραχτ: Ρόνοβ, Ντα Κόστα (57’ Βίλεμς), Άμπραχαμ (68’ Ρους), Εντικά, Κόστιτς, Χασέμπε, Φερνάντες, Ντε Γκουζμάν, Γκατσίνοβιτς, Ρέμπιτς (82’ Γιόβιτς), Αλέ.

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Κυριάκου, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα (46’ Ζελάγια), Παπουλής, Καραγιόλ (46’ Σκέμπρι), Μάγκλιτσα (67’ Στυλιανού).