Απόλλων-Αιντραχτ 2-3 : Καταστροφικό δίλεπτο

Την 3η του ήττα σε 4 παιχνίδια γνώρισε ο Απόλλωνας. Η ομάδα του Αυγουστή αν και πάλεψε τον αγώνα κόντρα στην Αϊντραχτ ηττήθηκε με 3-2 ένα καταστροφικό δίλεπτο στο β’ μέρος ήταν αρκετό για να δώσει στην Γερμανική ομάδα την πρόκριση στην επόμενη φάση και τον Απόλλωνα να στρέφει πλέον αποκλειστικά την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ο Ζελάγια.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ.

Η πρώτη απειλή…
Με βασικούς και παγκίτες άρχισε το σημερινό παιχνίδι ο Απόλλωνας αφού στο πίσω μέρος του μυαλό του είχε φυσικά το ντέρμπι με την ΑΕΛ. Ο Σοφρώνης Αυγουστή έδωσε την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν μέχρι και σήμερα αγωνιστικά λεπτά στα πόδια τους για να είναι έτοιμοι ενόψει της συνέχειας. Ακόμη και έτσι η ομάδα της Λεμεσού μπήκε στον αγώνα με απαιτήσεις. Κράτησε μπάλα, προσπάθησε να επιτεθεί και απείλησε για πρώτη φορά στο 7ο λεπτό. Ο Μάγκλιτσα κέρδισε φαουλ στο ύψος της περιοχής και την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάμπος Κυριάκου ο οποίος έστειλε την μπάλα πρώτα στο τοίχος και στην συνέχεια ελάχιστα πάνω από την εστία του Τράμπ.

Απάντησε με γκολ η Γερμανική ομάδα
Αφού αρχικά ο Σεντέρα απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κίσσα στο 16ο λεπτό με του σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα έξω…ήρθε ο Γιόβιτς για να κάνε την ζημία στον Απόλλωνα. Στο 17ο λεπτό ο Σέρβος επιθετικός μπήκε στην περιοχή των γαλάζιων και με δυνατό ξερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα κάνοντας από νωρίς το 0-1 για την ομάδα του.

Χωρίς προπονητή ο Απόλλωνας
Στο 37ο λεπτό η μπάλα βγήκε έξω με τον ποδοσφαιριστή της Αϊντραχτ Στεντέρα να κρατάει την μπάλα και να μην την δίνει για να παίξει γρήγορα η ομάδα της Λεμεσού. Ο προπονητής ου Απόλλωνα Αυγουστή προσπάθησε να πάρει την μπάλα από τον ποδοσφαιριστή και γι’ αυτή του την κίνηση αποβλήθηκε από τον αγώνα και τον ποδοσφαιριστή της Γερμανικής ομάδας να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.
Μεγάλη ευκαιρία με Μάγκλιτσα
Την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι έχασε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό. Σε μια αντεπίθεση της ομάδας της Λεμεσού ο Μάγκλιτσα μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση βρήκε τον Τράμπ στην έξοδο έκανε το πλασέ με την μπάλα όμως να περνά παράλληλα από την εστία του με τους αμυντικούς των Γερμανών να διώχνουν στην συνέχεια την μπάλα.

Κλείδωσε την νίκη με Άλερ και Γκασίνοβιτς
Σχεδόν 10 λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους ο Γερμανική ομάδα κλείδωσε τη νίκη-πρόκριση με γκολ των Άλερ και Γκασίνοβιτς. Αρχικά  ο Γάλλος αφού πήρε ασιστ πάρε-βάλε από τον Σέρβο στο 58ο λεπτό πέτυχε το 0-2. Από ασιστ ο Γκασίνοβιτς πέτυχε στο 60ο λεπτό το 0-3. Ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα το Απόλλωνα και με δυνατό σουτ νίκησε για Τρίτη φορά του Κίσσα.

ΓΚΟΛ ο Ζελάγια και στην κορυφή
Το γκολ για τον Απόλλωνα ήρθε από τον Ζελάγια. Στο 71ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε το φαουλ από πλάγια θέση και ο Ζοάο Πέδρο το εκτέλεσε. Ο Ζελάγια με καρφωτή κεφαλιά νίκη τον Τραμπ μειώνοντας σε 3-1. Ο Απόλλωνας πέτυχε το γκολ ωστόσο είχε μεγαλύτερη αξία για τον Αργεντινό επιθετικό. Ξεπέρασε τον συμπατριώτη του Σανγκόι όσο αφορά τους σκόρερ της ομάδας της Λεμεσού σε ομίλους. Και οι δυο είχαν από τρια γκολ σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης με τον Ζελάγια πλέον να βρίσκεται μόνος στην κορυφή αφού μετρά 4.

Δεν τον έφτανε ο χρόνος
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Απόλλωνας μείωσε εκ νέου στο παιχνίδι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια σε ανατροπή του Σαρδινέρο. Το 2-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα το οποίο έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση στην Γερμανική ομάδα και τον Απόλλωνα να σκέφτεται πλέον τις εγχώριες διοργανώσεις και το ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Απόλλωνας: Κίσσας, Στυλιανού, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Βασιλείου (60’ Ζοάο Πέδρο), Σακέτι, Κυριάκου, Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Σκέμπρι (68’ Φαουμπαλά), Μάγκλιτσα (46’ Ζελάγια).

Αϊντραχτ: Τράπ, Ντικά, Φερνάντες (76’ Ντε Γκούσμαν), Γιόβιτς (85’ Μούλερ), Αλε (66’ Ρέμπιτς), Γκασίνοβιτς, Γουιλέμς, Άμπραχαμ, Χάσεπ, Στέντερα, Ντα Κόστα

Κίτρινες: /Στέντερα, Ντίκα

Κόκκινες: Στεντέρα