Αντίο Ευρώπη με βαριά ήττα!

Με βαριά ήττα αποχαιρέτησε η Ομόνοια την Ευρώπη, ένας κύκλος που κλείνει για τους «πράσινους» με πολύ γλυκιές αναμνήσεις. Η Ομόνοια δέχθηκε την ήττα με 4-0 από την ανώτερη PSV στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, με την προσοχή να στρέφεται αποκλειστικά και μόνο στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μπεργκ θα αφοσιωθεί πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις και στο παιχνίδι της Πάφου που έρχεται. Απογοητευτικό φινάλε για τους 'πράσινους', που έψαχναν κάτι καλύτερο, όμως ποτέ δεν ήρθε.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης

Εικόνα αγώνα:
Μετρημένες οι φάσεις για τους «πράσινους» στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης PSV-Ομόνοια, με την κυπριακή ομάδα να είναι εγκλωβισμένη στο πλάνο της ολλανδικής ομάδας. Καλύτερη η PSV που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, έφτασε περισσότερες φορές στα καρέ του Φαμπιάνο, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να καταγράφει δύο σπουδαίες αποκρούσεις στο 23’ και στο 45+2.

Μετά τη πρώτη σπουδαία απόκρουση από τον Φαμπιάνο, η Ομόνοια απάντησε με τον Τζιωνή στο 33’ κουβαλώντας τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Σενέ δεν έκανε καλό κοντρόλ, η μπάλα κατέληξε στον Τιάγκο το σουτ του οποίου όμως σταμάτησε στα πόδια αμυντικών.

Στο 35' της αναμέτρησης η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ μετά από μπαλιά του Μαξ από αριστερά και ο Μάλεν με προβολή από κοντά κέρδισε τον Φαμπιάνο για το 1-0, με τους Κούσουλο και Λανγκ να μην μπορούν να το αποτρέψουν. Ακολούθησε μετά από αυτό ένα δυνατό σουτ από τον Τιάγκο στο 37’, υποχρεώνοντας τον Μvogo να διώξει σε κόρνερ.

Το δοκάρι της PSV με τον Dumfries στο 39’ και η απόκρουση του Φαμπιάνο σε σουτ του Μάλεν ήταν οι δύο τελευταίες φάσεις του πρώτου μέρους στο Philips Stadion, Eindhoven.

Το β’ ημίχρονο της αναμέτρησης άρχισε με σουτ του Σενέ από πλευράς Ομόνοιας, απέκρουσε ο Μvogo, ενώ οι Ολλανδοί δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Ιχατάρεν και τον Φαμπιάνο να αποκρούει ξανά. Ο Βραζιλιάνος συνεχίζει σε υψηλές πτήσεις από εκεί που είχε μείνει στο α’ μέρος.

Στο 52' μία κεφαλιά του Λούφτνερ ήταν υποψία απειλής, όμως η μπάλα πήρε ύψος.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει με τον Λέσιακς να κάνει ένα λάθος κοντρόλ, ο Ντάμφρις τον πρόλαβε και ο Τσέχος του έκανε πέναλτι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής το εκτέλεσε, χωρίς να μπορεί αυτή τη φορά ο Φαμπιάνο να βγάλει αντίδραση.

Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία της να μειώσει στην αναμέτρηση: Κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Viergever, ο Ζόρντι Γκόμεθ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα εκτός.

Η Αιντχόφεν ανέβασε το δείκτη του σκορ μ' ένα τρίτο γκολ, όπου το 3-0 ήρθε σε χρόνους καθυστερήσεων με σουτ από τον Πιρόε στην κλειστή γωνία του Φαμπιάνο, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το τελικό 4-0, μετά από λάθος του Λούφτνερ στην άμυνα. Το ευρωπαϊκό οδοιπορικό της Ομόνοιας έλαβε τέλος με βαριά ήττα.

Κίτρινες: Dumfries, Χέντριξ / Λανγκ, Ντούρις

PSV: Μvogo, Dumfries (81’ Teze), Baumgartl, Viergever, Max (46’ Boscagli), Rosario (46’ Sangaré), Hendrix, Ihattaren, Ledezma (18’ Φέιν), Malen (46’ Gakpo), Piroe

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος (61’ Γκόμεθ), Λούφτνερ, Λανγκ, Κίκο (61’ Λέσιακς), Τιάγκο, Σεχού, Γκόμες, Τζιωνής, Σενέ (61’ Ντούρις), Λοίζου