Μαγικός Απόλλωνας στο «Βελοντρόμ»

Εντυπωσιακός ο Απόλλωνας στο «Βελοντρόμ» νίκησε την περσινή φιναλίστ του Γιουρόπα Λιγκ με 3-1 και τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου.

Η ομάδα της Λεμεσού δεν έμεινε στη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί της Λάτσιο, γονατίζοντας και την Μαρσέιγ στο γήπεδο της, κερδίζοντας παράλληλα το οικονομικό μπόνους που δίνει η UEFA, τους βαθμούς στην σχετική κατάταξη και φυσικά το γόητρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Άντον Μάγκλιτσα που σκόραρε δις, ξεχώρισε όμως η γκολάρα του Στυλιανού που διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Για την Μαρσέιγ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τοβίν.

Με 10 παίκτες έπαιξε για περισσότερα από 80 λεπτά η Μαρσέιγ λόγω αποβολής του Καμαρά στην φάση του 8ου λεπτού όπου ανέτρεψε τον Σκέμπρι και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και κόκκινη. Οι Γάλλοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα ποδοσφαιριστές καθώς στο 93 αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Οκάμπος.

Πολύ καλός ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού άρχισε ιδανικά καθώς μόλις στο 8ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σκέμπρι και στην ίδια φάση ο διαιτητής απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Καμαρά. Ο Μάγκλιτσα σκόραρε μετά από καιρό –έστω και από τα 11 βήματα- και έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα που είχε 80 λεπτά το αριθμητικό πλεονέκτημα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα στο γκολ που δέχτηκαν αφού μόλις τρία λεπτά αργότερα έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Λεμεσιανής ομάδας και ο Τοβίν με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.
Ο Απόλλωνας πάντως δεν έπεσε ψυχολογικά ούτε αγωνιστικά μετά το γκολ που δέχτηκε. Στο 22΄ ο Στυλιανού προειδοποίησε με κεφαλιά και στο 30΄ ο Μάγκλιστσα χτύπησε ξανά. Ο Στυλιανού έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κροάτης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς η Μαρσέιγ δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας άρχισε με μια αλλαγή στη σύνθεση του καθώς ο Αυγουστή πέρασε στο ματς τον Παπουλή αντί του Μπρου με ξεκάθαρη πρόθεση να χτυπήσει με την ταχύτητα και την ποιότητα του Ελλαδίτη.
Η Μαρσέιγ πάντως θέλησε να ασκήσει πίεση στο ξεκίνημα, αλλά η Λεμεσιανή ομάδα άντεξε. Και όχι μόνο άντεξε αλλά στο 56΄ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολάρα του Στυλιανού. Ο ακραίος ποδοσφαιριστής έκανε πολύ ωραίο σουτ και έστειλε την μπάλα στη γωνία της αντίπαλης εστίας. Σε αυτό το σημείο όλα έγιναν πιο εύκολα για τον Απόλλωνα καθώς έπρεπε να αυτοκτονήσει για να χάσει το νίκη. Και κάτι τέτοιο δεν έγινε. Η ομάδα του Αυγουστή κράτησε με σχετική άνεση το προβάδισμα της και στο τέλος πανηγύρισε ακόμα μια ευρωπαϊκή νίκη, σε έναν εξαιρετικά δύσκολο όμιλο, κλείνοντας την όλη πορεία του με τον καλύτερο τρόπο.