Υπέκυψε στην ανωτερότητα της

Με ήττα αποχαιρέτησε το μακρύ ευρωπαϊκό ταξίδι της η ΑΕΚ που έχασε από την πρωτοπόρο και ανώτερη Λεβερκούζεν με 1-5 στο ΓΣΠ. Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε με το παρθενικό τέρμα του Νταβίντ Καταλά στην Ευρώπη, όμως, οι Γερμανοί γύρισαν το παιχνίδι και πήραν τη νίκη πρωτείας. Από δυο γκολ πέτυχαν οι Κορ και Αλάριο και ένα ο Παουλίνιο.

Πρώτο ο Καταλά, ανατροπή οι Γερμανοί
Τρία γκολ επιφύλασσε το πρώτο ημίχρονο στο στάδιο της πρωτεύουσας, με τη Λεβερκούζεν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-2. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν η πρώτη που δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή, στο 9’ όταν ο Αλάριο βγήκε απέναντι από τον Χριστοδούλου, όμως, ο νεαρός που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ, πρόλαβε έκλεισε τους χώρους και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 26’ η ΑΕΚ στην πρώτη της καλή στιγμή σκόραρε, με κοντινή κεφαλιά του Καταλά, ωστόσο δυο λεπτά μετά και προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Κορ με πλασέ εντός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς φάσεις και όλα έδειχναν ισοπαλία στο ημίχρονο. Ωστόσο στο 41’ η Λεβερκούζεν σκόραρε με τον Αλάριο από το σημείο του πέναλτι, το οποίο αμφισβητήθηκε από πλευράς ΑΕΚ.

Ευκαιρία ο Γιάννου, γκολ η Λεβερκούζαν
Με καλή ευκαιρία για την λαρνακιώτικη ομάδα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Ο Γιάννου βγήκε τετ α τετ με τον Κίρσμπαουμ, όμως, το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και στο 67’ η Λεβερκούζεν στην πρώτη της επίσκεψη, υποχρέωσε τον Χριστοδούλου σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Ωστόσο στην εκτέλεση της ο Κορ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-3 και κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

Έντεκα λεπτά μετά και χωρίς να καταγραφεί κάτι το ιδιαίτερο, η Λεβερκούζεν σκόραρε με κοντινό πλασέ του Παουλίνιο και αύξησε το προβάδισμα της, ενώ στο 86’ ο Αλάριο διαμόρφωσε το 1-5 για τους Γερμανούς.