Άλωσε το «Ολίμπικο» η Σεβίλλη, νίκησε την Άρσεναλ η Μπάτε (vids)

Προβάδισμα πρόκρισης για τη Σεβίλλη που νίκησε με 1-0 τη Λάτσιο στη Ρώμη.

Κακό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τη Σεβίλλη όμως να σκοράρει ουσιαστικά στην πρώτη φάση. Συγκεκριμένα στο 22' ο Σαράμπια βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μπεν Γεντέρ και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Η Λάτσιο προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 27' απείλησε με τον Μάρουσιτς. Στο 57' ο Σιμόνε Ιντζάγκι έκανε την τρίτη αναγκαστική αλλαγή του καθώς τραυματίστηκε τρεις παίκτες του. Η Σεβίλλη είχε ευκαιρία στο 66' με κεφαλιά του Άντριεν Σίλβα. Στο 86' το σουτ του Λέιβα δεν βρήκε στόχο ενώ στο 90' οι Ανδαλουσιανοί έχασαν καλή ευκαιρία με τον Βάσκες.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστος (57'Λουίς Φελίπε), Ατσέρμπι, Ράντου, Μάρουσιτς, Παρόλο (46'Κατάλντι), Λούκας Λέιβα, Αλμπέρτο (44'Ντουρμίζι), Λούλιτς, Καϊσέδο, Κορέα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Μερκάδο, Κιάερ, Γκόμεθ,  Νάβας, Σαράμπια (83'Αμαντού), Μπανέγα, Βάσκες, Εσκουδέρο (76'Πρόμες), Άντριεν Σίλβα, Μπεν Γεντέρ (71'Μουνιρ).

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 0-0

Γήπεδο: Stadion FK Krasnodar

Κακό παιχνίδι ανάμεσα σε Κράσνονταρ και Μπάγερ Λεβερκούζεν που δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα και μοιραία κόλλησαν στο μηδέν. Η πρόκριση πλέον θα κριθεί στην ρεβάνς της Μπάι Αρένα εκεί που οι «ασπιρίνες» θα κληθούν να υπερασπιστούν τον τίτλο του φαβορί ''καθαρίζοντας'' την πρόκριση.

Ανοιχτό παιχνίδι με την μπάλα πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως φάσεις. Η πρώτη φάση ήρθε στο 20' από πλευράς γηπεδούχων με τον Κλάεσον να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Χραντέτσκι να πραγματοποιεί ασταθή επέμβαση με την μπάλα ωστόσο να απομακρύνεται. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιγνατίεφ βγήκε στην κόντρα αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Χραντέτσκι.

Η Λεβερκούζεν απείλησε για πρώτη φορά στο 30' με τον Μπέιλι να πλασάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Κριτσίουκ να μπλοκάρει εύκολα. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 40 λεπτών, η Κράσνονταρ είχε ευκαιρία με τον Όλσον να σουτάρει μετά από ωραία πάσα του Γουάντερσον και την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με τον Περέιρα να σουτάρει από την άκρη της περιοχής και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 66' ο Μπελαραμπί πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε αλλά αυτή πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κριτσίουκ. Στο 87' ο Φόλαντ έπιασε μία κεφαλιά με τον Κριτσίουκ να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα η Λεβερκούζεν πέτυχε γκολ με τον Αλάριο αλλά η διαιτητής το ακύρωσε για χέρι του Αργεντίνου επιθετικού.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Κριτσίουκ, Πετρόφ, Σπάχιτς, Μαρτίνοβιτς, Στότσκι, Όλσον (Σουλεϊμάνοφ 81'), Καμπορέ, Περέιρα (Γκουλούμπεφ 80'), Γουάντερσον, Ιγνατίεφ, Κλάεσον

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βάιζερ Τα, Μπέντερ (Ντράγκοβιτς 83'), Βεντέλ, Αρανκίς, Χάβερτζ, Μπραντ, Μπελαραμπί, Φόλαντ, Μπέιλι (Αλάριο 80')

ΡΕΝ - ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: 3-3

Γήπεδο: Roazhon Park

Ρεν και Μπέτις μας προσέφεραν πιθανότατα το ματς της χρονιάς με τελικό σκορ 3-3. Καταιγιστική η Ρεν στο πρώτο ημίχρονο που πήρε προβάδισμα με τρία γκολ (2-0 στο δεκάλεπτο) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είναι το φαβορί στο ζευγάρι και φέραν το ματς στα ίσα παίρνοντας το προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς.

Η Ρεν ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2' με τον Χούνου να σκοράρει από κοντά μετά από συρτή σέντρα του Ζεφάν. Έξι λεπτά αργότερα είχε κι άλλη ευκαιρία με τον Μπεν Αρφά να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Ρόμπλες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με την συμπλήρωση του δεκάλεπτου πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων! Ο Σαρ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Χάβι Γκαρθία να βάζει την κόντρα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ένα λεπτό μετά το ημίωρο η Μπέτις μείωσε σε 2-1 με τον Λο Σέλσο να νικά σε τετ-α-τετ τον Κούμπεκ μετά από ωραίο άνοιγμα του Λορέν. Στο 38' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Λάινες να σουτάρει από πολύ πλάγια θέση και την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης σούταρε, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι και ο Κούμπεκ έδιωξε. Στο 44' ο Χοακίν παραλίγο να πετύχει ένα υπέροχο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κούμπεκ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ρεν κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Χουαρδάδο στον Νιάνγκ που ήταν έτοιμος να σουτάρει. Ο Μπεν Αρφά ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-1.

Στο 47' ο Χοακίν εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Μαντί να πιάνει την κεφαλιά και τον Κούμπεκ να μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα ο Κανάλες έπιασε ένα γυριστό μέσα στην περιοχή αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κούμπεκ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Νιάνγκ σούταρε από πολύ πλάγια θέση με τον Ρόμπλες να δείχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Χοακίν εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ με τον Σίντνεϊ να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά από κοντά να μειώνει σε 3-2 για την Μπέτις.

Με την συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου η Μπέτις έφερε το ματς στα ίσα με τρομερό σουτ από πλάγια θέση τον Λάινες να νικά τον Κούμπεκ κάνοντας το 3-3 και σφραγίζοντας μία τρομερή επιστροφή για την ομάδα του Κίκε Σετιέν.

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Τραορέ, Μέχερ, Ντα Σίλβα, Ζεφάν, Χούνου (Μπενσεμπενί 80'), Αντρέ, Γκρενιέ (Γκελέν 69'), Σαρρ (Μπουριγκό 49'), Μπεν Αρφά, Νιάνγκ

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Μαντί, Γκαρθία, Σίντνεϊ, Χοακίν (Μπαραγάν 84'), Κανάλες, Καρβάλιο, Χουαρδάδο, Χούνιορ (Λάινες 27'), Λο Σέλσο, Λορέν (Χεσέ 72')

ΡΑΠΙΝΤΒΙΕΝΝΗΣ-ΙΝΤΕΡ: 0-1

Γήπεδο: Allianz Stadion

Η κατάσταση με τον Μάουρο Ικάρντι στην Ίντερ βρίσκεται σε οριακό σημείο, ωστόσο αυτό δεν επηρέασε καθόλου την ομάδα του Σπαλέτι. Οι «νερατζούρι» πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Ραπίντ Βιέννης κι έκαναν έτσι ένα σημαντικό βήμα προς την πρόκριση.

Η Ίντερ είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Ωστόσο στο 38’ ο Λαουτάρο κέρδισε πέναλτι από τον Τέρνβαλντ, το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-1. Στο 45’ μετά από κόρνερ ο Λαουτάρο έπιασε το γυριστό σουτ αλλά ο Στρέμπινγκερ έσωσε και στο 45+3’ ακυρώθηκε σωστά γκολ των Αυστριακών για οφσάιντ.

Στο 60ο λεπτό, ο Πολιτάνο έβγαλε τη σέντρα και ο Βεσίνο από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στρέμπινγκερ, ενώ στο 64’ ο Μπερίσα έκανε όμορφο γύρισμα αλλά ο Χαντάνοβιτς έπεσε αι απομάκρυνε.

ΡΑΠΙΝΤ: Στρέμπινγκερ, Σονλάιτνερ, Μπολινζολί, Μπερίσα (82’ Μουργκ), Σβαμπ, Πότζμαν, Χόφμαν, Λιούμπισιτς, Ιβάν, Γκράχοβατς (64’ Κνασμίλνερ), Τερνβαλντ (53’ Σκομπεσμπέργκερ)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι, Μιράνδα, Σέντρικ Σοάρες, Βαλέρο, Ασαμόα, Βεσίνο, Ναϊνγκολάν (83’ Ντ’Αμπρόζιο), Πέρισιτς, Πολιτάνο (78’ Καντρέβα), Λαουτάρο Μαρτίνες

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 1-0

Γήπεδο: Μπόρισοφ Αρένα

Κηδεία στο Μπόρισοφ γι τη Άρσεναλ, η οποία έχασε με 1-0 από την ΜΠΑΤΕ και τώρα τρέχει…

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Σκερμπίτσκι έπεσε και απομάκρυνε το συρτό σουτ του Μχιταριάν, ενώ στο 6’ ο Αρμένιος έβγαλε τη σέντρα και ο Μουστάφι από κοντά δεν μπόρεσε να βρει τέρμα. Στο 14’ ο Τσεχ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια μετά από σουτ του Μπαγκά, ενώ στο 22’ ο Κολάσινατς σέντραρε από αριστερά και ο Λακαζέτ πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι αλλά αστόχησε. Η ΜΠΑΤΕ έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 29’ καθώς ο Μίλιτς σημάδεψε το δοκάρι του Τσεχ και στο 45’ ο Στάσεβιτς εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Ντραχούν με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 55ο λεπτό ο Λακαζέτ πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 62’ ο Τσεχ είπε όχι σε σουτ του Στάσεβιτς. Στο 73’ το σουτ του Κολάσινατς πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 85’ οι Άγγλοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λακαζέτ με απ’ ευθείας κόκκινη για αγκωνιά στον Φιλίποβιτς.

ΜΠΑΤΕ: Σκερμπίτσκι, Σκάβις (80’ Μουκάμ), Φιλίποβιτς, Ντραχούν, Χλεμπ (59’ Μπερέζκιν), Ρίος, Φιλιπένκο, Βολκόβ, Στάσεβιτς, Μπαγκά, Μίλιτς (69’ Ντούμπαϊτς)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Κοσιελνί, Κολάσινατς (75’ Ντένις Σουάρεθ), Μάιτλαντ Νάιλς (69’ Τορέιρα), Μονρεάλ, Τζάκα (69’ Ομπαμεγιάνκ), Γκουεντουζί, Μουστάφι, Μχιταριάν, Λακαζέτ, Ιβόμπι

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ-ΜΠΕΝΦΙΚΑ: 1-2

Γήπεδο: Türk Telekom Stadyumu

Άλμα πρόκρισης έκανε η Μπενφίκα, που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Γαλατασαράι.

Η Γαλατά απείλησε στο 7ο λεπτό με σουτ του Ονιεκούρου που πέρασε ελάχιστα έξω, όπως κι εκείνο του Τσέρβι στο 13’. Στο 20’ το πλασέ του Φεγκουλί πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 27’ η Μπενφίκα κέρδισε πέναλτι και ο Σάλβιο έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ ο Ναγκατόμο σέντραρε από αριστερά και ο Λουγινταμά με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 61’ ο Λουγινταμά έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Σεφέροβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μουσλέρα, αλλά στο 64’ ο Ντίας έβγαλε μαγική μπαλιά, ο Σεφέροβιτς πρόλαβε τον Μαρκάο και με φοβερό πλασέ έκανε το 1-2.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μπελχαντά, Ονιεκούρου, Ντιαγέ (73’ Γκιουμούς), Λίνες (73’ Μαριάνο), Φερνάντο, Λουγιντουμά, Μαρκάο, Ναγκατόμο, Φεγκουλί, Ντιανέ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Κορσιά,  Ντίας, Τσέρβι (81’ Κροβίνοβιτς), Φερέιρα, Φλορεντίνο, Ζέντσον Φερνάντες (87’ Σάμαρης), Ριμπέιρο, Σάλβιο (58’ Γκάμπριελ), Φέλιξ, Σεφέροβιτς

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΓΚΕΝΚ: 0-0

Γήπεδο: Sinobo Stadium

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Σλάβια και Γκενκ που έμειναν στο 0-0 στην Πράγα.

Στο 5ο λεπτό ο Βούκοβιτς είπε όχι σε μακριό σουτ του Στοχ και στην επαναφορά ο Ζμραλ πλάσαρε άστοχα. Στο 17’ η κεφαλιά του ΣΚόντα πέρασε λίγο έξω και δύο επτά μετά, ο άσος της Σλάβια σημάδεψε το δοκάρι της Γκενκ με συρτό σουτ. Στο 33’ ο Τροσάρ από καλή θέση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κολάρ και στο 35’ το σουτ του Φιόλιτς έξυσε το δοκάρι της Σλάβια.

Στο 57’ ο Βούκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Σκόντα, ενώ στο 60’ ο Κολάρ έσωσε μετά από σουτ του Ντε Νορ και στην επαναφορά ο Τροσάρ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 64’ ο Βούκοβιτς νίκησε ξανά τον Σκόντα και στο 73’ ο Κολάρ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ντε Νορ. Στο 74’ ο κίπερ των Τσέχων είπε όχι και σε σουτ του Σαμάτα, ενώ στο 80’ και στο 81’ οι προσπάθειες των Κραλ και Φαν Μπούρεν πέρασαν λίγο έξω.

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Κουφάλ, Ζμραλ (60’ Ολαϊνκά), Χουσμπάουερ (77’ Κραλ), Σέβτσικ, Σούτσεκ, Σκόντα (76’ Φαν Μπούρεν), Μπορίλ, Στοχ, Κούντελα, Νγκαντέ

ΓΚΕΝΚ: Βουκοβιτς, Ντε Νορ, Ντεβέστ, Σαματά, Τροσάρ (87’ Πιοτρόβσκι), Φιόλιτς (57’ Ποθουέλο), Μέλε, Χέινεν, Μαλινόβσκι, Άιντο, Ντονγκαλά (69’ Πάιντσιλ)