Διπλά για Τσέλσι, Νάπολι, Βαλένθια και Βιγιαρεάλ (vids)

Η Τσέλσι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μάλμε κι έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στα πρώτα 25 λεπτά αλλά στο 28’ η κεφαλιά του Ζιρού έξυσε το δοκάρι της Μάλμε και στο 30’ ήρθε το γκολ για την Τσέλσι. Ο Πέδρο έβγαλε από δεξιά τη σέντρα, ο Μπάρκλεϊ κατέβασε στην περιοχή και από κοντά πλάσαρε για το 0-1. Στο 38’ τα διαδοχικά σουτ των Άντονσον και Ρόζενμπεργκ, κόντραραν σε αμυντικούς της Τσέλσι.

Στο 45’ ο Αθπιλικουέτα πρόλαβε σωτήρια τον Ρόζενμπεργκ ενώ στο 58’ ο Γουίλιαν σέντραρε από αριστερά και ο Ζιρού με φανταστικό τακουνάκι έκανε το 0-2. Στο 66’ ο Νταλίν είπε όχι σε σουτ του Μπάρκλεϊ, ενώ στο 73’ ο κίπερ των Σουηδών απέκρουσε και το τακουνάκι του Ζιρού. Και μάλιστα στο 79’ οι Σουηδοί άλλαξαν υπέροχα, ο Ρόζενμπεργκ πέρασε κάθετα στον Κρίστιανσεν που πλάσαρε από κοντά για το 1-2.

ΜΑΛΜΕ: Νταλίν, Σαφάρι, Ρικς, Τρίστασον (70’ Λεβίτσκι), Μπαχιρού, Κρίστιανσεν (82’ Γκαλ), Ρόζενμπεργκ, Νίλσεν, Άντονσον (70’ Στράντνμπεργκ), Μπένγκτσον, Βιντχάιμ

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Έμερσον, Λουίζ, Αθπιλικουέτα,, Κρίστενσεν, Γουίλιαν (71’ Αζάρ), Μπάρκλεϊ, Ζορζίνιο (74’ Καντέ), Κόβασιτς, Πέδρο (84’ Χάντσον Οντόι), Ζιρού.

ΣΕΛΤΙΚ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 0-2

Γήπεδο: Σέλτικ Παρκ

Μεγάλο διπλό με 2-0 πέτυχε η Βαλένθια στην έδρα της Σέλτικ κι έκανε άλμα πρόκρισης.

Στο 2ο λεπτό ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Κρίστι και στο 5’ ο κίπερ της Βαλένθια πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του ΜακΓκρέγκορ. Στο 18’ ήταν η σειρά του Μπάιν να σώσει με απίθανο τρόπο μετά από κεφαλιά του Βας, ενώ στο 20’ ο Μπράουν έκανε λάθος πάσα, ο Τσερίσεβ έκλεψε αλλά πλάσαρε μόλις άουτ. Και στο 42’ ο Παρέχο έβγαλε κάθετα στον Σομπρίνο εκείνος έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσερίσεβ και ο Ρώσος πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-1.

Σχεδόν με τη σέντρα ο Σινκλέρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε αλλά ο Νέτο έδιωξε δύσκολα.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 49’ ο Τσερίσεβ σέντραρε από αριστερά και ο Σομπρίνο από κοντά πλάσαρε για το 0-2. Στο 50’ ο Μπάιν είπε όχι σε σουτ του Πιτσίνι, ενώ στο 61’ το σουτ του Γουέα πέρασε λίγο έξω και στο 70’ ο Λάτο έβαλε την κόντρα σε σουτ του Εντουάρ.

ΣΕΛΤΙΚ: Μπάιν, Ισαγίρε, Τόλιαν, Σιμούνοβιτς, Σινκλέρ (58’ Γουεά), Κρίστι (58’ Εντουάρ), Μπογιατά, Μπράουν, Μπερκ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκαράι, Πιτσίνι (78’ Γκαμεϊρό), Λάτο, Παρέχο (46’ Κοκλέν), Ντιακαμπί, Κοντογκμπιά, Τσερίσεβ (63’ Γουέδες), Σολέρ, Βας, Σομπρίνο

ΜΠΡΙΖ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΡΥΓΚ: 2-1

Γήπεδο: Γιαν Μπρειντελστάντιον

Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή για την Μπριζ, που κέρδισε με 2-1 τη Σάλτσμπουργκ η οποία είχε ανοίξει το σκορ.

Το ματς είναι μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά αλλά στο 17’ ο Γιουνούζοβιτς είδε τον Χόρβαθ πολύ έξω από την εστία του και με όμορφη λόμπα έκανε το 0-1. Στο 25ο λεπτό ο Βάνακεν έκανε το σουτ αλλά ο Βάλκε μπλόκαρε, ενώ στο 45+1’ ο Χόρβαθ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Γκούλμπραντσεν.

Στο 47’ ο Πουλέν πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 59’ ο Γιουνούζοβιτς έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Ριτς. Στο 63ο λεπτό η Μπριζ είχε δοκάρι με τον Μποναβέντουρ, ενώ στο 64’ μετά από κόρνερ ο Ντένσβιλ πήρ την κεφαλιά κι έκανε το 1-1 με τη βοήθεια και του δοκαριού. Σχεδόν με τη σέντρα ο Χόρβαθ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Νταμπούρ, ενώ στο 70’ ήταν η σειρά του Βάλκε να σταματήσει το σουτ του Γουέσλεϊ. Όμως στο 81ο λεπτό, ο Μποναβέντουρ σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κάπου άλλαξε πορεία και ο Γουέσλεϊ από κοντά έκανε το 2-1. Στο 87’ οι Αυστριακοί άγγιξαν το 2-2 αλλά η προσπάθεια του Γιουνούζοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι και στο 90+2' το φάουλ του Μποναβέντουρ πέρασε εκατοστά έξω.

ΜΠΡΙΖ: Χόρβαθ, Σκράβερς (79’ Οπεντά), Βάνακεν, Γουέσλεϊ, Αμραμπάτ (46’ Πουλέν), Μέχελε, Μποναβέντουρ, Ριτς Βορμέρ, Ντένσβιλ, Κουλς (46’ Ντιατά).

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Βολφ (89' Ντάκα), Νταμπούρ, Σαμασέκου, Γκούλμπραντσεν (85’ Μιναμίνο), Γιουνούζοβιτς, Ούλμερ, Ραμάλιο, Σλάγκερ (76’ Μουεπού), Πόνγκρασιτς, Λάινερ

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: 2-1

Γήπεδο: Štruncovy Sady Stadion

Η Βικτόρια Πλζεν βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο όμως με δύο γκολ στο δεύτερο, πήρε τη νίκη με 2-1 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και πλέον θα πάει στον επαναληπτικό του Ζάγκρεμπ για να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μοιρασμένο παιχνίδι στα πρώτα 40 λεπτά με τις δύο ομάδες να έχουν δημιουργήσει συνολικά πέντε τελικές (2-3) αλλά όλες να καταλήγουν απογοητευτικά άουτ.

Στην μία και μοναδική ευκαιρία εντός εστίας που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο στο 41', η Ντιναμό πήρε προβάδισμα με τον Όλμο. Ο Πέτκοβιτς βρήκε ωραία τον Ισπανό μέσο στην περιοχή των γηπεδούχων που ''τσίμπησε'' την μπάλα περνώντας την πάνω από τον Κόζατσικ για το 0-1.

Η Πλζεν έφερε το ματς στα ίσα στο 54' με τον Περνίκα να σκοράρει από κοντά μετά από ωραίο γύρισμα του Μπογκέλ στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων. Πέντε λεπτά αργότερα ο Όρσιτς σούταρε από την άκρη της περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στο 75' ο Μπογκέλ έπιασε μία κεφαλιά μετά από κόρνερ, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ντιναμό. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πέτκοβιτς βρήκε χώρο και σούταρε με τον Κόζατσικ να απομακρύνει.

Στο 83' η Πλζεν πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Περνίκα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Προτσάζκα.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: Κόζατσικ, Χάβελ, Περνίκα, Χούμπνικ, Κόβαρικ, Χόραβα, Χαροσόφσκι, Εκπάι (Πετρτζέλα 70'), Σέρμακ (Προτσάζκα 45'), Καϊαμπά, Μπογκέλ (Τσόρι 81')

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Στογιάνοβιτς, Θεοφίλ-Καθερίν, Ντιλαβέρ, Λέοβατς, Γκόγιακ, Αντέμι, Όλμο, Σιτούμ (Μορό 64'), Πέτκοβιτς, Όρσιτς (Ατιεμβέν 76')

ΖΥΡΙΧΗ-ΝΑΠΟΛΙ: 1-3

Γήπεδο: Stadium Letzigrund

Εύκολο βράδυ είχε η Νάπολι στην Ελβετία, όπου κέρδισε με 3-1 τη Ζυρίχη κι έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης.

Στο 12ο μόλις λεπτό ο Μπρέχερ έκανε απίστευτο λάθος, ο Μίλικ έκλεψε κι έδωσε στον Ινσίνιε και ο Ιταλός πλάσαρε για το 0-1 σε κενό τέρμα. Στο 19ο λεπτό το μακρινό σουτ του Ινσίνιε έξυσε το δοκάρι του Μπρέχερ και στο 21’ ο Μαλκούι έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Καγιεχόν με πλασέ από κοντά, έγραψε το 0-2. Στο 40 ο Μπρέχερ είπε όχι σε όμορφο σουτ του Μίλικ από τα 20 περίπου μέτρα.

Στο 47’ ο Μπρέχερ είπε όχι σε σουτ του Γκουλάμ και στην επαναφορά ο Αντερσί έκοψε σωτήρια τον Ζιελίνσκι. Στο 53’ ο Μάξε έσωσε μετά από σουτ του Καγιεχόν, ενώ στο 69’ ο Ουνάς άλλαξε όμορφα με τον Μαλκουί αλλά ο Νέφ έκοψε τη σέντρα του προ του Μίλικ, Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζιελίνσκι βρήκε τον Μίλικ αλλά ο Πολωνός έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά και στο 71’ ο Μπρέχερ είπε όχι σε κεφαλιά του Κουλιμπαλί.

Όμως στο 77’ ο Καγιεχόν έβγαλε όμορφα για τον Ζιελίνσκι που έκανε το 0-3 από κοντά με πλασέ ενώ στο 82’’ οι Ελβετοί κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μακσίμοβιτς και ο Κολολί με εκτέλεση αλά-Πανένκα έκανε το 1-3. Στο 90+5' ο Ουνάς έφυγε από δεξιά στην κόντρα, έκανε το πλασέ αλλά ο Μπρέχερ έσωσε εντυπωσιακά.

ΖΥΡΙΧΗ: Μπρέχερ, Μάξε, Καραμπάντζε, Άντερσι, Βίντερ (67’ Τσίσεϊ), Νεφ, Οντέι (80’ Κελιφί), Κολολί, Κριέζιου, Μπανγκουρά, Ντομγκιόνι (46’ Μαρκεζάνο)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουί, Γκουλάμ (76’ Λουπέρτο), Κουλιμπαλί, Μακσίμοβιτς, Ρουίθ, Άλαν (59’ Ντιαβαρά), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε (68’ Ουνάς)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ζοσέ Αλβαλάδε

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τη Βιγιαρεάλ που επικράτησε με 1-0 της Σπόρτινγκ στη Λισσαβόνα. Τα "κίτρινα υποβρύχια" άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο Τσουκουεζέ έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και έκοψε για τον Πεντράθα ο οποίος με σουτ έκανε το 0-1. Η Σπόρτινγκ ζήτησε πέναλτι στο 34' σε χέρι του Φορνάλς αλλά ο διαιτητής δεν το σφύριξε. Ο Καμπράλ στο 42' έκανε το σουτ με τον Αντρές να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη η Βίγια μπήκε δυνατά. Στο 49' ο Μπάκα δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά το τραγικό λάθος του Σαλίν και δύο λεπτά μετά ο Φορνάλς δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Σπόρτινγκ. Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν και στο 58' απείλησαν με τον Κοάτες που έκανε δυνατό σουτ το οποίο "έβγαλε" ο Αντρές. Δέκα λεπτά μετά ο Ντοστ πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι όμως ο γκολκίπερ της Βίγια είχε και πάλι την απάντηση. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 75' είχε δοκάρι με τον Ραφίνια. Δύο λεπτά μετά όμως έμειναν με δέκα καθώς ο Ακούνια είδε δεύτερη κίτρινη.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Σαλίν, Γκασπάρ (27'Ριστόφκι), Κοάτες, Πίντο, Ακούνια, Φερνάντες, Πέτροβιτς (70'Βέντελ), Μιγκέλ Λουίς, Καμπράλ (70'Φελίπε), Ραφίνια, Ντοστ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Αντρές, Μάριο, Άλβαρο Φούνες Μόρι, Ρουίθ, Πεντράθα, Χάβι Φουέγο, Τριγκέρος (63'Κάσερες), Φορνάλς (80'Ιμπόρα), Τσουκουεζέ (74'Ράμπα), Μπάκα.

ΣΑΧΤΑΡ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 2-2

Γήπεδο: OSK Metalist Stadion

Τρομερό παιχνίδι μεταξύ Σαχτάρ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης που ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Χάρκοβο και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της «Commerzbank Arena» στην Φρανκφούρτη. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες μόλις από το 11' αλλά έβγαλε χαρακτήρα και ενώ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε και στις δύο περιπτώσεις την απάντηση κι έφερε το ματς στα ίσα. Το τελικό 2-2 ωστόσο δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους Γερμανούς.

Η Άιντραχτ ευτύχησε ν' ανοίξει το σκορ μόλις στο 7' με τον Χιντερέγκερ να πηδά πιο ψηλά απ όλους, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόντε, και με κεφαλιά να κάνει το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα η Σαχτάρ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μοράες από τον ΕνΝτικά, σε μία ομολογουμένως πολυ αυστηρή απόφαση. Ο Μάρλος εκτέλεσε και νίκησε τον Τραπ, που παραλίγο να φτάσει την μπάλα, για το 1-1.

Ένα λεπτό μετά την συμπλήρωση του δεκαλέπτου το παιχνίδι ''στράβωσε'' πολύ για τον Πάουλο Φονσέκα που είδε τον Στεπανένκο να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται.

Στο 24' ο Γκατσίνοβιτς άνοιξε ωραία για τον Γιόβιτς που πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πιάτοφ.

Στο 41' ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε πήγε πάνω στον Πιάτοφ που απέκρουσε εύκολα.

Η Άιντραχτ πήρε και πάλι προβάδισμα στο 50' με τον Κόστιτς να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά μετά από ωραία σέντρα του Γιόβιτς.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Ρέμπιτς εκτέλεσε απείθειας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Πιάτοφ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ισμαΐλι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και αφού έκανε ωραία ενέργεια σούταρε από πλάγια θέση με τον Τραπ να αποκρούει με το ένα χέρι.

Στο 67' ο Άλαν Πάτρικ γύρισε για τον Μοράες που έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον Τάισον στην καρδιά της περιοχής της Άιντραχτ και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Τραπ για το 2-2.

Στο 78' ο Βίλεμς εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Χιντερέγκερ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο έξω.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοφ, Μπούτκο, Κριφτσόφ, Κοτσολαβά, Ισμαϊλι, Στεπανένκο, Άλαν Πάτρικ, Μάρλος (Σόλομον 68'), Κοβαλένκο (Μαλίσεφ 81'), Τάισον, Μοράες (Μπολμπάτ 90')

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Ντα Κόστα, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, ΕνΝτικά, Γκατσίνοβιτς, Φερνάντες (Ντε Γκουζμάν 82') , Ρόντε (Βίλεμς 45'), Κόστιτς, Γιόβιτς, Ρέμπιτς