Προβάδισμα για Άρσεναλ, Τσέλσι, Μπενφίκα και Βαλένθια! (vids)

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ απέκτησαν Άρσεναλ, Μπενφίκα, Τσέλσι και Βαλένθια. Την παράσταση έκλεψε το διαμάντι της Μπενφίκα Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ στη νίκη των Πορτογάλων έναντι της Άιντραχτ Φρανφκούρτης.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους Κανονιέρηδες, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχαν τα δύο γκολ που τους δίνουν πλεονέκτημα απέναντι στη Νάπολι (2-0).

Παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (από το 20ό λεπτό), η ΄Άιντραχτ κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να διατηρήσει ελπίδες για ανατροπή του σκορ στη Γερμανία, παρά την ήττα της από τη Μπενφίκα με 4-2. Ο Ζοάο Φέλιξ έκανε μαγικά, σημείωσε χατ τρικ και πρόσφερε τα μέγιστα στη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Στην Πράγα, η Τσέλσι δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε με 0-1 και πήρε σημαντικό προβάδισμα. Πέτυχε στο 86ο λεπτό "χρυσό γκολ" και πλέον καλείται να σφραγίσει την πρόκριση στο ματς του Στάμφορντ Μπριτζ.

Στον ισπανικό... εμφύλιο της βραδιάς, η Βαλένθια έφυγε με ...σκορ πρόκρισης από την έδρα της Βιγιαρεάλ, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του αγώνα και επικράτησε με 1-3.