Προβάδισμα για την Άρσεναλ, ισοπαλία στη Γερμανία! (vids)

Μεγάλες μάχες μεταξύ των τεσσάρων ομάδων που διεκδικούν δύο εισιτήρια για τον μεγάλο τελικό του Γιουρόπα Λιγκ!

Άρσεναλ - Βαλένθια 3-1

Οι Νυχτερίδες άνοιξαν νωρίς το σκορ (11') με τον Ντιακαμπί, αλλά ο Λακαζέτ με δύο προσωπικά του τέρματα έφερε την ανατροπή του σκορ και το 2-1 για την ομάδα του. Οι Κανονιέρηδες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα των Ισπανών, Νέτο, να είναι σε πολύ καλή βραδιά και να σταματάει αρκετές φορές τους παίκτες των Λονδρέζων.

Στις καθυστερήσεις του ματς όμως και μετά από επίθεση... διαρκείας των γηπεδούχων, ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε ένα πολύτιμο γκολ και έγραψε το τελικό 3-1 για το σύνολο του Ουνάι Έμερι!

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Τσέλσι 1-1

Σε ένα γήπεδο όπου οι Γερμανοί οπαδοί δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα, η Άιντραχτ πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της κόντρα στην ποιοτική Τσέλσι. Ο Γιόβιτς στο 23' σκόραρε για τους Αετούς, αλλά στο 45ο λεπτό ο Πέδρο ισοφάρισε για τους Μπλε. Η ομάδα του Σάρι είχε τον έλεγχο του αγώνα μέσω της κατοχής της μπάλας σε όλο το ματς (περίπου 64%) και έφτιαξε πολλές φάσεις, έχοντας 6 σουτ εντός εστίας έναντι μόλις 2 για την Άιντραχτ.

Ωστόσο, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με το τελικό 1-1 να αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τον επαναληπτικό του Στάμφορντ Μπριτζ!