Με ΤΕΣΣΑΡΑ στον τελικό η ΑΡΣΕΝΑΛ! (vids)

Βαλένθια – Άρσεναλ 2-4!

Η ομάδα του... μετρ του Γιουρόπα Λιγκ, Ουνάι Έμερι, προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης με δύο νίκες κόντρα στη Βαλένθια και συνολικό σκορ 7-3!

Το 3-1 του πρώτου ματς ανάγκασε τους Ισπανούς να μπουν επιθετικά στο παιχνίδι του Μεστάγια. Μάλιστα, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 11ο λεπτό με τον Γκαμειρό! Έξι λεπτά αργότερα όμως, ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 1-1 για τους Κανονιέρηδες. Η Βαλένθια είχε την κατοχή της μπάλας (58%) και πίεζε για να πετύχει δεύτερο γκολ, ωστόσο οι φάσεις των δύο ομάδων ήταν ελάχιστες.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο η Άρσεναλ μπήκε αποφασιστικά και ο Λακαζέτ πέτυχε στο 50' το 1-2, δίνοντας πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο το σύνολο του Μαρσελίνο δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στο 58' σε 2-2 και πάλι με τον Γκαμειρό! Τη λύση για τους Κανονιέρηδες έδωσε και πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ, πετυχαίνοντας το 2-3 στο 69' και στέλνοντας ουσιαστικά την Άρσεναλ στον τελικό! Ο Γκαμπονέζος επιθετικός ήταν σε μεγάλη βραδιά καθώς πέτυχε και το τελικό 2-4 λίγο πριν τη λήξη του ματς!